Kutsikate isa PootsmanFoto: ParcoNaturaViva
Ohtuleht.ee 29. juuli 2020 15:01
Tallinna loomaaed jagas rõõmsat uudist, et nende amuuri tiiger Pootsman, kes saadeti Ohustatud Liikide Euroopa Paljundusprogrammi raames elama Itaalia Parco Natura Viva loomaaeda, on saanud järjekordselt isaks.

Parco Natura Viva loomaaias tiigritele loodud suurepärastes tingimustes tõi Pootsmani kaaslanna Luva ööl vastu 3. juunit ilmale kolm kutsikat – emase Alina ning isased Zov ja Krai. Heade geenidega vanemate järeltulijate tervis on suurepärane ning nad kasvavad jõudsasti, suurim poegadest kaalub juba 10 kg. Poegade ema Luva on tasakaalukas tiigrimamma, kes hoolitseb hästi oma poegade eest, neid lakkudes ja imetades, ning naudib kutsikate mängulusti.

Kutsikate ema Luva Foto: ParcoNaturaViva

Tallinna loomaaia isane amuuri tiiger Pootsman sündis 2011. aastal Moskvas loodusest pärit amuuri tiigrite pesakonnas. Tallinna loomaaeda toodi ta 2012. aastal. Detsembris 2018. aastal saadeti Pootsman Euroopa Akvaariumide ja Loomaaedade Assotsiatsiooni (EAZA) liigikaitse paljundusprogrammi raames ajutiselt Tšehhi Zlín-Lešná loomaaeda. Eelmise aasta 10. juunil nägid seal ilmavalgust ja kasvasid üles kolm armsat kutsikat, vanemateks Pootsman ja tema väärikas partner Tanya.

Euroopa Ohustatud Liikide Programmi (EEP) raames peetakse loomaaedades enam kui 260 tiigrist koosnevat tehispopulatsiooni.

Tallinna Loomaaia direktor Tiit Marani sõnul on see nn hädaabi populatsioon, mis võimaldab, juhul kui tiiger looduses täielikult hävib, teda loomaaedade abil elus hoida ja taastada. Paljundusprogramm kannab hoolt, et loomaaia tiigrite geneetiline mitmekesisus püsiks võimalikult suur.  Seetõttu rändavadki loomad loomaaiast loomaaeda sobilike partnerite juurde sigima.