Tuletõrjujad Los Angelese lähistel. Vastik toss Californias võib otsapidi ka meieni jõuda.Foto: Reuters/Scanpix
Ilm
18. september 2020, 13:16

MAAILM ON VÄIKE: USA maastikupõlengutest kerkiv paks toss võib ka Eesti õhku reostada

Ameerika Ühendriikide läänerannikul, California, Washingtoni ning Oregoni osariikide metsades möllavate suurte tulekahjude suits liigub üle Atlandi ookeani Põhja-Euroopa suunas ning võib lähipäevil jõuda ka Eestisse siinset õhukvaliteeti mõjutama.

Keskkonnaagentuur kirjutab pressiteates, et meie suunas liikuvast suitsupilvest annavad juba tunnistust ilmaprognoosides kasutatavad Copernicuse atmosfääri seireteenistuse satelliidipildid. Teadaolevalt on juba pea kuu aega kestnud hiigeltulekahjude tulemusel eraldunud atmosfääri  rohkem kui 30 miljonit tonni süsinikdioksiidi. Tulekahjud paiskavad atmosfääri nii palju saastet, et suitsupilvi võib kohata leekidest endast enam kui 8000 kilomeetri kaugusel.

„Maastikupõlengutest eralduvad peamiselt süsinikdioksiid ja veeaur. Lisaks tekivad osakesed – sealhulgas tahm – süsinikoksiidid, lenduvad orgaanilised ühendid, lämmastiku- ja väävliühendid ja muud ühendid. Maastikupõlengutest tulenev saaste sõltub tulekahju kestusest ja intensiivsusest, põlenud ala kogupindalast ning põlenud taimede liigist ja kogusest. Hetkel Californias toimuvate maastikupõlengute puhul on CO2-heide hinnanguliselt juba praegu suurem kui elektrijaamadest pärinev heitkogus,“ kommenteeris Keskkonnaagentuuri andmehalduspetsialist Elo Mandel.

Need tillukesed osakesed on ohtlikud meie tervisele, põhjustades kopsu ja südame veresoonkonnahaigusi. Samuti mõjutavad saasteained atmosfääris pilvede kujunemist ning sademete tekkimist.

Mandeli sõnul võib saaste olenevalt ilmast ja hajumistingimusest kanduda tegelikust tulekahju kohast väga kaugele. Praeguste õhuseirevaatluste tulemusel pole Eestis hetkel veel mingeid ohtu tekitavaid ilminguid täheldatud.

Reaalaja andmeid on võimalik jälgida kahest allikast: Eesti andmed on nähtavat siit: http://ohuseire.ee/ , Euroopa andmeid saab jälgida siin: https://aqicn.org/map/europe#@g/56.9662/20.7642/5z