Loomad

MITTE AINULT SISALIKUD: ka alligaatorid suudavad saba tagasi kasvatada 

Toimetas Aare Kartau, 4. detsember 2020 12:22
Teadlased loodavad, et alligaatorite ja väiksemate sisalike taastumisvõime parem mõistmine aitab avastada uuri meditsiinilisi ravimeetmeid.Foto: SWNS/Scanpix
Interdistsiplinaarne teadlaste meeskond on viimaks leidnud vastuse küsimusele, kas alligaatoritel on väiksemate sisalikega sarnanev taastumisvõime, mille abil suudavad nad kaotatud sabad tagasi kasvatada. 

USA teadlaste rühm avastas, et noortel alligaatoritel on selline võime täiesti olemas. Nad suudavad kasvatada tagasi saba, mis võib areneda teadaolevalt kuni 23 cm pikkuseks. Teadlaste hinnangul annab saba taaskasvatamine alligaatorile soises elukeskkonnas vajalikke eeliseid.

Arizona ülikooli avaldatud uuring annab märkimisväärset uut teavet suuremate amniootide [kuhu kuuluvad nii imetajad, roomajad kui ka linnud] regeneratiivse protsessi kohta ja tekitab uusi küsimusi selle iseloomuliku võime ajaloo ja tulevikuvõimaluste kohta – näiteks oleks taastumisvõime mõistmine kasulik meditsiinis. Teadlaste hinnangul on alligaatorid säilitanud rakumehhanismi sabade taaskasvatamiseks, ent samuti amniootide hulka kuuluvad linnud on selle võime miljonite aastate eest kaotanud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee