Jääl. Foto: annahaggblom/Pixabay
Margo Pajuste 25. veebruar 2021 16:00
Jah, ma tean, et sellest teemast on juba miljon korda räägitud, aga jumala eest, olgem jääl ettevaatlikud.

Näide elust enesest: hea tuttav sadas Pärnu lahel paar nädalat tagasi läbi jää. Väljaõppinud kalur, aastakümneid lahel käinud nii suvel kui talvel, profi ja harrastajana – alati pigem ettevaatlik, kes hoiab uljaspäid tagasi. Läks hommikul sõbraga koos peale, jää tugev, väljas miinused ja üldse kõik kena. Aga jõgi tõi hommikust õhtuni eelmise päeva lumesulamisvett peale ja õhtuks oli 20-sentimeetrine jää pude nagu lumi. Mehed vajusid läbi ja enam ennast tagasi vinnata ei saa, jää annab järgi. Hämardus, teisi kalamehi ka läheduses polnud.

Tagantjärele raske hinnata, kui kaua nad seal mässasid, ent külm tegi oma töö. Minu tuttav kaotas teadvuse, sõber aga, mees nagu härg, rühkis jõuga läbi jää kaldani, siis pöördus tagasi ja sai teise mehe ka välja lohistatud. Haiglas mõõdeti neil kehatemperatuuriks 24 ja 26 kraadi.

Mida siit kõrva taha panna? Esiteks, ka heade jääoludega ära kaota ettevaatust ja hoia parem heaga eemale kahtlastest kohtadest, näiteks jõgede suudmetest.

Teiseks, ära pigem üksi jääle mine. Müts maha mehe ees, kes külmast kangena ka sõbra välja tõi.

Kolmandaks, ära looda liialt oma ujuvkombe peale. Nagu näha, tuleb ette olukordi, kus sellega läbi jää kukkumine polegi võrreldav piknikuga pargis. Ja ka jäänaasklitest ei pruugi alati abi olla.

Oleme jääl pigem kriipsu võrra alalhoidlikumad ja teeme nõnda elu lihtsamaks nii enesel, lähedastel kui päästjatel, eks.