HOOAJA ESIMENE. Rene tänavune avakala oli 47 cm pikk. Foto: Erakogu
Kalapüük
21. märts 2021, 06:00

RV käsitöölandid mekivad nii forellile kui ka haugile

„Esimesed lusikad sai landiks painutatud juba väga noorelt,“ ütleb landimeister Rene Värnu, kes valmistab voblereid kaubamärgiga RV.

Jõeforellilante oli Rene meisterdanud juba mitu aastat, kui võttis tegemisele esimesed haugilandid.

RV landid on valmistatud balsapuust ja kaetud uretaanlakiga Solmaster Lv1. „Iga lant on eraldi noa ja liivapaberiga välja voolitud,“ ütleb Rene. „Värvin enamuse aerograafiga ning mõned detailid markeriga, laseriga panen logo peale ja keelte lihvimiseks on minifrees. Kui lant on peaaegu valmis, ujutan enne viimast lakikihti kõik landid läbi. Vajadusel painutan esimest aasa.“

„Esimesed lusikad sai landiks painutatud juba väga noorelt,“ meenutab Rene. „Tõsisemalt olen lante valmistanud natuke üle 3 aasta. Jõeforellile tegin esimese landi sellepärast, et landikarbis ei olnud sobivat lanti. Nimelt nägin ükskord jõe ääres, kuidas forell ründas maimukesi. Loopisin erinevad landid läbi, aga ei midagi. Õhtul meisterdasin kodus väikese landikese valmis ja järgmisel päeval läksin tagasi. Kala oli samas kohas ja esimese viskega sain ta kätte.“

NAGU LUTSUPOEG. Forellilant. Foto: Erakogu



RV landid on juba kaugelt äratuntavad oma unikaalse kuju poolest. Eriti hakkab silma sisselõige lõua all. „Landi tegemisel oli eeskujuks lutsu pilt, sealt tuli kuju ja esialgne värvilahendus,“ selgitab Rene. „Ei oska öelda, kui palju mõjutaks landi mängu see, kui seda sisselõiget poleks. Võimalik, et see sukelduks natuke kehvemini.“

FORELLILE MEELDIB. Rene ütleb, et on jõeforelli püüdnud umbes 10 aastat ja et vahepeal on paariaastased pausid ka olnud. „Võib öelda, et lante meeldib nüüd isegi rohkem teha kui kala püüda,“ tunnistab ta. „Kõik kalad, mis püüan, lasen niikuinii tagasi.“

Rene alustas jõeforellile mõeldud lantide 5 cm ja 3-grammiste mudeliga. „Need on ujuvad, agressiivse mänguga ja sukelduvad kuni 1,5 meetri sügavusele,“ selgitab ta. „Neid ma enam eriti ei tee, aga midagi on olemas.“

MAITSEB. Saatuslik ahvatlus. Foto: Erakogu

Põhilised jõeforelli mudelid, mida ta täna valmistab, on 6 cm pikad ja kaaluvad 5 grammi. „Need on samuti ujuvad, keskmise mänguga ja sukelduvad kuni meetri sügavusele,“ iseloomustab landimeister. „Ridva otsaga on väga lihtne nende ujumissügavust reguleerida. Hakkasin neid tegema, sest sooviti natuke suuremaid lante.“

Erinevaid värvinguid on lantidele saada 30 ringis. Meistri enda lemmiktoonid on kuldsed, aga fännid soovivad kõige rohkem erksamaid värve, näiteks erkroosat ja -rohelist. Värvidest saab täpsemalt aimu meistri FB-lehelt. „Kui keegi avaldab soovi saada mingit enda lemmik värvikombinatsiooni, siis ikka saab,“ ütleb Rene.

„Kui kuuesentimeetrist mudelit välja töötasin, läksin jõe äärde paari erineva nurga ja kujuga keelega,“ meenutab landimeister. „Kõik keeled olid algselt suuremad, järjest proovisin ja lõikasin, kuni jäin mänguga rahule. Arendamine toimub kogu aeg, proovin aina lihtsamalt paremat tulemust saavutada.“

UUDIS. Haugijergid. Foto: Erakogu

UUDISEID KA HAUGIKÜTTIDELE. „Sel aastal tegin prooviks kaheosalise uppuva vobleri pikkusega 6,5 cm ja kaaluga 6,5 grammi,“ räägib Rene. „See on keskmise mänguga ja ka selle sügavust on lihtne reguleerida.“
Haugile on mõeldud RV ujuv volber pikkusega 11 cm ja kaaluga 32 grammi. „Selle mäng on lai ja ujumissügavus kuni pool meetrit,“ selgitab landimeister.

Tänavusest kevadest tootevalikusse lisandunud jergid on pikkusega 16,5 cm ja kaaluvad 80 grammi. „Vajuvad aeglaselt ja on väga lihtsalt mängitatavad,“ lubab Rene.

JÕE ÄÄRES. Meister testib lante. Foto: Erakogu

Suurimad RV lantidega tabatud kalad

Suurim RV landiga tabatud jõeforell, millest meistrile on teada antud, oli 51 cm pikk.

Rene enda rekord on 48 cm.

Veel on teatatud RV lantidega tabatud 46 ja 49 cm pikkustest vikerforellidest, 86 cm haugist ja 1,2-kilogrammisest turbast.

Kust saab?

RV landid on müügil Tartu Voblas ja Vobleri poodides. Kõige suurem valik on üleval Facebooki lehel fb.me/RVlandid.