REIN PÜÜAB JÕEFORELLI. Ka tänavu on Rein avanud skoori kenade 1, 1,2 ja 1,3 kiloste kaladega.Foto: Erakogu
Rein Truumets 23. aprill 2021 07:00
Hoia oma varanatukesel silm peal – ka metsikus looduses leidub nii mõnigi, kes seda endale himustab.

Olin otsustanud, et sõidan õhtuks jõe äärde, püüan kala, teen lõkke üles ja nõnda edasi.

Sel ajal ööbisin tihti erinevate jõgede ääres. See oli tõsine füüsiline vajadus, ilma milleta ei saanud kohe kuidagi.

Oli augustikuu, hakkas juba hämarduma. Mul oli kena jõeforell, nii 1,2‒1,3-kilone, söögiks püütud, puhastatud ja pestud. Riputasin kala puu otsa nõrguma, üsna tugeva oksa külge, ja hakkasin lõkkematerjali koguma.

Olin oksa küljes rippuvast kalast 10‒15 meetri kaugusel, kui järsku kuulsin kohinat ja tundus, justkui oleks äkki tuul tõusnud. Nägin, kuidas suur kotkas rabas täie hoo pealt kala koos oksaga ja kadus. Kes ta täpsemalt oli, silm hämaras enam ei seletanud.

Röökisin talle veel midagi järele, et ehk laseb lahti. Roppustele ta igal juhul ei reageerinud.

Vaat nõnda serveerisin siis linnule kala. Kõht jäi küll sel õhtul tühjaks, aga mälupildi sain vapustava.

JA PUU OTSAS PASSIB ... Mitukümmend aastat olen kooserdanud jõgede ääres just sel ajal, kui normaalsed inimesed magavad.

Kord oli selline juhus. Jõin hommikukohvi, selg vastu kõrget mändi. Ilm oli hästi vaikne ja rahulik. Ikka kuulen, et ladvas keegi krõbistab. Selge – mingi lind või orav. Ma ei pööranud sellele algul suuremat tähelepanu ega mõistatanud, kellega võib tegu olla.

Suits tehtud, ajasin end püsti, et kalapüüki jätkata. Uudishimu ajel vaatasin ikkagi üles, et kes seal ladvas siis on. Männi latv ei olnud eriti tihe, aga tükk aega ei näinud ma mitte midagi. Siis järsku nägin, kuidas keegi kohendas saba – ilves, kurat, oli end ümber puu tõmmanud nagu boamadu ja kükitas seal ebamugavas asendis.

Ehmusin algul päris tugevasti ja taganesin puust eemale. Lõpuks suutsin siiski puu alt spinningu ja koti kaasa haarata. Ja siis kiirelt minema!

Ma olin ilveseid ennegi näinud, ta ei ole meie metsades eriline haruldus ja seeneliste-marjuliste hirmujutud ei vasta kindlasti tõele. Tavaliselt näed loomi metsasihti ületamas või lagendikul, ent kui loomal puudub põgenemisvõimalus, muutub situatsioon ettearvamatuks.

ILVES. Kuigi ilves on hea ronija, jahib ta saaki peamiselt maapinnal. Kevaditi meeldivad talle kuusikud, sest siin saab lihtsa vaevaga vabaneda talvekarvast. Foto: Shutterstock

Kui tahad jõel rahulikult kala püüda, siis jorise aeg-ajalt laulda. Nii on kindel, et sa ei kohta mitte ühtegi looma. Kalasaaki see ei suurenda ega vähenda.

LOE LISAKS:

Kuidas teha lõkkekala

Mina teen tavaliselt forelli. Pesen ja puhastan kala, nõrutan. Märjaks ei tohi jätta, siis hakkab kala „keema“, mitte ei küpse.

Kala saab maitseks ainult soola. Katan ta märgade lepalehtedega, kolm-neli kihti. Panen sütele ja küpsetan 10‒15 minutit, mõlemalt poolt. Oleneb kala suurusest.

Kui jões on savi, võib mätsida kala ka selle sisse, aga lepalehed tuleb ikka enne ümber panna. Savikala võib teha ka suurel lõkkel, pole vaja karta, et ära kõrbeb.