Loomad

Omakohus: kohalikele ohtlik hulkuv koer tapeti ammuga (17)

Toimetas Hindrek Pärg, 13. mai 2021 11:50

Hulkuv koer Nõos

Foto: Eesti loomakaitse selts

Eesti Loomakaitse Seltsile laekus aprilli keskel kaebus Nõo vallas kahe pidevalt hulkuva koera kohta, kes ründavad nii teisi neljajalgseid kui ka kohalikke inimesi. Elanikud on pöördunud valla poole ja abi palunud, kuid seda ei ole siiani tulnud. Eelmisel nädalal otsustas üks külaelanik omakohtu kasuks ja lasi ühe koertest maha.

Teataja sõnul on koerad hulkunud juba kaks aastat. Kohalikud püüdsid rääkida omanikuga, kuid tema loomade hulkumises probleemi ei näinud. Märtsis tegid elanikud vallale ühispöördumise, mille järel ametnikud käisid omanikuga aprilli alguses rääkimas ja reegleid meelde tuletamas. Koerteomanik lubas vallale, et ei lase loomi enam hulkuma ja jalutab nendega vaid rihma otsas, kuid koerad hulkusid endiselt.

„Kuna probleem ei lahenenud, pöördusid inimesed oma murega seltsi poole,“ kommenteeris Eesti loomakaitse seltsi otsese abistamise juht Kaisa Kamm. „Aprilli keskel tegime vallale pöördumise, kus soovitasime teha koerte omanikule ettekirjutuse olukorra lõpetamiseks, sunniraha hoiatusega. Lisaks panime saadetud kirjas südamele, et lahtiselt jooksev koer satub varem või hiljem ise õnnetusse, põhjustab selle või tekitab vigastuse teisele inimesele või loomale. Lisaks pöördumisele andis vallale olukorra lahendamiseks nõu meie jurist.“

Vastavalt seadusele on vallal kohustus tegeleda tema territooriumil hulkuvate loomadega. Hulkuvate loomade alla käivad ka need loomad, kellel on omanik olemas, kuid kes jalutavad omapäi enda kodu territooriumilt väljas. Hulkuvatele loomadele tuleb järele kutsuda varjupaiga töötaja. Lisaks näeb ka Nõo valla oma eeskiri ette, et loomapidaja peab välistama koera ja kassi ärajooksmise ja inimestele või teistele loomadele kallaletungimise võimaluse ning kahju tekitamise. 

Vaatamata seltsi pöördumisele ja soovituste jagamisele, kuidas tekkinud olukorraga tegeleda, ei ole vald siiani probleemi lahendanud. „Selle nädala alguses laekus meile info, et üks koer lasti tema kodu juures ammuga maha. Väidetavalt oli koer varem ühte inimest rünnanud ja seesama inimene möödunud nädalavahetusel koera tappis. Kui loom ründab, siis on inimesel õigus ennast või oma lemmiklooma kaitsta, kuid tagantjärele koera tapmine ei ole kuidagi vabandatav ega seaduse järgi aktsepteeritav. Samuti ei saa looma süüdistada selles, et teda hulkuma lastakse. Kõiges juhtunus on süüdi looma omanik, sest tema on jätnud oma looma koolitamata ja sotsialiseerimata. Lisaks rikub omanik ka seadust,” lisas Kamm.

Koera tapmise kohta tehti avaldus politseisse ja sellele lisaks teeb selts pöördumise põllumajandus- ja toiduametile (PTA).

Koerte omanikku tema ühe lemmiklooma tapmine mõtlema ja õigesti käituma ei pannud, kuna juba järgmisel päeval hulkus teine neljajalgne külas ringi. Teataja sõnul polnud vald koera surma ajaks loomade omanikule koostanud ettekirjutust koos sunniraha hoiatusega.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee