Ilm

Metsavana sipelgapesa on lai ja lame, kas tõesti on loota kuiva jaanipäeva?

Ilmatargad ütlevad, milline on ilm suvisel pööripäeval (7)

Kristjan Väli, 13. juuni 2021 13:12
LÕKKE JAOKS IDEAALNE ILM: Raplamaa ilmatark Arvo Saidla ehk Metsavana ütleb naljatades, et jaanipäeval praepanni vaja ei lähe. Praadida saab päikese käes või lõkke kohal.Foto: Heiko Kruusi

Vanarahva tarkus ütleb, et kui jüripäeva paiku saab käia särgiväel, siis pärast jaanipäeva tuleb kasukas selga tõmmata. Kuna sellel aastal oli jüripäeva ilm eriliselt jahe, siis jääb vaid loota, et suvi kostitab neid suure soojaga. Ilmavaatleja ja metsamees Jaan Kalda igatahes usub, et jaanipäev tuleb pigem ilus ja kuiv. „Peale kogu seda koroonajama oleks see eestlastele ilus kingitus,“ leiab ta.

Suvine pööripäev ei ole enam mägede taga ja seniajani on ilmataat helde olnud. Talv oli maaliliselt ilus ja lumerohke. Kevad küll venis ja taevast tuli alla üksjagu vihma, ent siis saabusid ka ilusaid ja ka päikeselised päevad. Isegi mõni soojarekord on viimaste nädalate jooksul sündinud. Jaanipäeval on ilmtaadil kombeks visata vimpkasid, mis ei sobi tihtilugu ülejäänud suvega kokku. Üldjuhul on ilm nigel – küll sajab vihma ja kõrvale puhub ka jäine tuul. Läinud aastal seevastu oli 23. ja 24. juunil eriliselt ilus ja päikeseline ilm. Eestis sai päevitada ja grillida vihma kartmata. Kas ajalugu kordab ennast või peame sellel aastal päikeseprillid vahetama sulejope ja vihmavarju vastu?

Samal teemal

19.05.2021
EES ON TEGUS SUVI: siin on suvised rahvakalendripäevad ja laadakalender