Kuigi iga looduses käiktähendab mingil määral ka loodusvaatlust, leidub küllaga põhjusi, et võtta ette ka spetsiaalseid loodusvaatlusretki. 

Foto: ALDO LUUD
Epp Reinmets 12. august 2021 09:30

Korilus, matkamine ja telkimine on eestlasele looduses aja veetmise loomulikud viisid. Kuigi iga looduses käiktähendab mingil määral ka loodusvaatlust, leidub küllaga põhjusi, et võtta ette ka spetsiaalseid loodusvaatlusretki. 

Siin on 10 head põhjust, miks hakata tegelema loodusvaatlusega:

1. Harib ja avardab silmaringi

Kas teadsid, et öökullid suudavad pöörata oma pead 270 kraadi või et kitsedel esineb suhtlemisel eri piirkonnale omaseid dialekte? Põnev teada, eks.

Kui rikastad pidevalt oma teadmisi eri looma -ja linnuliikide kohta, avardab see su silmaringi ja ärgitab huvi veelgi rohkemate teadmiste järele. Huvi elu vastu hoiab sind aga kaua vitaalsena. Teadmised, mille saad enda praktilistest vaatlustest, on eriti magusad.

2. Saad eemale ekraanist 

Paljud meist veedavad paratamatult liiga palju aega sinise ekraani ehk telefoni, arvuti ja televiisori ees. Loodusvaatlus viib su mõneks ajaks eemale tehnoloogiast, nii et silmad saavad rohelisi toone vaadates puhata. 


3. Annab meelerahu 

Kiire elutempo võib tekitada rahutust ja tunnet, justkui jookseksid ajaga võidu. See omakorda võib sillutada teed ärevusele ja muudele vaimse tervise probleemidele. Looduses eemaldud linnakärast ja saad oma mõtted selgemaks. Loodusvaatlust aga saab võrrelda lausa meditatsiooniga. 

Ürgse metsa tunnetamine või loomapere toimetamise jälgimine paneb sind ümber hindama oma väärtusi ja mõistma, et kiirustamise tõttu tekkinud pseudoprobleemid ei olegi ehk olulised. 


4. Kosutab füüsiliselt

Vaatluspunkti kõndides võid oma päevase sammudenormi märkamatult täis saada, rääkimata pulssi kiirendavast ronimisest küngaste vahel või vaatlustorni tõusmisest. Puhas õhk toniseerib kopse, metsahääled ja -lõhnad stimuleerivad su meeli. Looduses laed enda akusid kõige paremini. Pärast päeva värskes õhus võid olla kindel, et öösel saabub sügav uni ning haigused ei tule nõnda lihtsalt kimbutama. 


5. On taskukohane meelelahutus
 

Loodusvaatlus on hobi, millega saab tegeleda iga ilmaga ja igal aastaajal. Samuti ei eelda see tegevus liiga palju raha, vähemalt algaja tasemel pole see kuigi kallis. Binokkel ja märkmik, mugav istumisalus, veidi näksimist ja veepudel seljakotti – alustuseks täiesti piisab. 


6. Tugevdab peresuhteid 

Võttes loodusvaatlusele kaasa pereliikme, võid pärast mõnda aega looduse rüpes viibimist avastada end kaaslasega vestlemas üllatavalt vabalt ja avameelselt, mida poleks osanud ettegi kujutada. Eriti hea on selline aja maha võtmine ja ainult teineteisele pühendumine koos teismelise lapsega või paaridel, kes kipuvad kiire argitempo tõttu üksteisest mööda elama. Koos loote unustamatuid ühiseid mälestusi. 

7. Tunned enneolematut sidet loodusega

Regulaarselt looduses käies võib juhtuda, et sul tekib mõne looma või linnuga nii tugev side, et koged suurt soovi ikka ja jälle ta elupaika naasta ja teda või tema pere tegemisi uuesti kõrvalt jälgida.

Näitena tuleb meelde 2020. aastal Netflixis linastunud dokumentaalfilm „Minu õpetaja kaheksajalg“, kus filmitegija Craig Foster sukeldus iga päev Lõuna-Aafrika rannikuvette üht konkreetset kaheksajalga jälgima. Oma sukeldumiste käigus avastas ta muu hulgas kaheksa uut krevetiliiki. Tema dokumenteeritud materjal kaheksajala igapäevaelust aitas teadlastel palju paremini tundma õppida ka kaheksajalgade harjumusi ja olemust. 


8. Leiad uusi sõpru

Loodusvaatlus on tore hobi, mis koondab sõpruskondi, kel on samad huvid ja maailmavaade. Leia üles kohalikud loodusvaatlejad, kellega koos retkedele minna või liitu internetis gruppidega, kus jagatakse hea meelega oma kogemusi. Seal teiste liikmetega suheldes tekib tore ühtekuuluvustunne. Eestis korraldatakse ka huvitavaid loodusvaatlusmaratone, kus esitatakse väljakutse 24 tunni jooksul ühes vaatluskohas üles tähendada nii palju looma-, linnu-, putuka-, taime- ja seeneliike kui võimalik. 


9. Võid teha põnevaid avastusi

Tundub täiesti uskumatu, kuid siiani saab avastada Eestis pesitsevaid uusi taime-, linnu-, seene ja putukaliike. Näiteks selle aasta juunis korraldatud loodusvaatluste maratonil, kus tehti 24 tunni jooksul 7500 vaatlust, avastati Raplamaal Sõtke vaatlusalal uus putukaliik – muulukal elav pahklest, liiginimega Fragariocoptes setiger. Seega võid harrastusteadlasena loodust vaadeldes lausa ajalugu teha. 


10. Muudad oma elustiili 

Loodust vaadeldes õpid tähele panema looduse märke ja nendest olulisi järeldusi tegema. Näiteks hakkad märkama seost pääsukeste lennuviisi ja vihmasaju vahel. Nimelt kui pääsuksed lendavad tavapäratult madalalt, võib peagi oodata vihmasadu. 

Tundes looduse märke, hakkad loodust rohkem hindama ja hoidma ning sellega kooskõlas elama. Loodust arvestavelustiil on ainus jätkusuutlik tulevikuvaade. Hoides planeeti ja selle asukaid, on ka meie lastel kena koht, kus elada.