Loomad

MUPO HOIATAB: kui eakad lindude toitmist ei lõpeta, võib neid oodata kuni 9600eurone trahv (194)

Toimetas Keit Paju, 25. september 2021 10:24

Foto: Teet Malsroos

Viimase nädalaga on Põhja-Tallinna linnaosas kordades tõusnud kaebused lindude toitmise kohta. Linde toidetakse kortermajade õuealadel, aga mis kõige halvem – otse akendest. Toitjateks on valdavalt eakad inimesed.

„Kõige suurem probleem on üksikute, vanemaealiste inimestega, kes loobivad aknast lindudele toidujääke ja mille tagajärjel on majaümbrus ja ka aknalauad väljaheiteid täis. Linnud lendavad toitmist oodates autode peal, kraapides värvi ja jättes sinna väljaheiteid,“ selgitab probleemi mupo Põhja-Tallinnapiirkonna vaneminspektor Oksana Sviridenko. 

Sviridenko sõnul oli suvine periood  selliste kaebuste poolest vaiksem, aga sügisilmade saabudes hakkasid saabuma signaalid, et eakad „linnumemmed“ on aktiviseerinud ja viskavad aknast lindudele toidujäätmeid. Lisaks reostamisele on linnud kohati muutunud agressiivseks ja rünnanud möödujaid – loetles vaneminspektor laekunud kaebuste sisu.

Kui esimesed hoiatused kandsid eesmärki ja toitmine vähenes, siis eile oli mupo Põhja-Tallinna piirkonna telefon taas punane. „Ilmselt ehmatas 9600 euro mainimine, aga nüüd on memmed endisest agaramalt asunud linde „päästma“,“ tõdeb inspektor.

Majanaabrid on meeleheitel – autod on reostatud, kallite sõidukite värv kohati rikutud, majaümbrus lindude sulgi ja väljaheiteid täis. Stroomi kandis on veel üks spetsiifiline nähtus – seal võitlevad toidu ning territooriumi pärast varesed ja kajakad. „Seda võitlusmöllu on seal kohati päris palju,“ kirjeldab Sviridenko olukorda. „Eakad on üksildased, neil pole kellegagi rääkida ega kellegi eest hoolitseda ja lindude toitmine on nende ainuke rõõm. See omakorda ärritab naabreid, ja seda õigustatult.“

Mupo toob siinkohal näite ühest telefonivestlusest:

Inspektor: „Oleme Teiega mitu korda rääkinud, et lindude toitmine on keelatud ja see on karistatav. Miks Te seda ikka teete?“

Linnumemm: „Linnukesed on näljas, lendavad akna taga ja küsivad süüa. Kas teil mingitki kaastunnet pole, olete linnuvihkaja!“

Inspektor: „Naabrid kaebavad – maja ümbrus on reostatud, autod väljaheidetega rikutud. Nii ei tohi, saage palun ükskord aru“.

Linnumemm:  „Kes kaebab?! Kas see hull mees XX korterist?! Ta valetab, valetab, kogu aeg valetab!“ (hääl kerib mitu tooni kõrgemaks). „Valetab! Ma tean, ta vihkab mind! Ta tahab minu korterit endale saada, sellepärast kaebab,“ (hääl muutub nutuseks ja järgnebki nutt). 

Mida selliste inimestega ette võtta?!

„Selgitada, rääkida, lõputult korrata sama asja, millest lõppkokkuvõttes ikkagi kasu pole,“ on Sviridenko nõutu. „Ehk on abi meediast, ma väga loodan sellele. Lisaks peaks iga kodanik, kes sellist lindude toitmist näeb, toitjaga rääkima. Selgitama, et linnud saavad oma eluga ise hakkama ja nende toitmine on vale ja ka keelatud“.

„Kui linnumemmed aru pähe ei võta, siis ei jää midagi mud üle, kui tuleb esimene ettekirjutus ära vormistada,“ arvab Sviridenko.

Mupo tuletab meelde, et vastavalt Tallinna Linnavolikogu 28.05.2020 määrusele on linnas vabalt elevate lindude ja loomade toitmine keelatud. Mupol on määruse alusel õigus isikule koostada ettekirjutus ja määrata sunniraha, mille kohaldamise ülemmäär on korrakaitseseaduse § 28 lg 2 kohaselt 9600 eurot.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee