Loomad

VIDEO | Ilmselt Eestist pärit noored mõmmikud tembutavad lõunanaabrite aedades (8)

Toimetas Aare Kartau, 1. oktoober 2021 10:18

Noored karud. Foto on illustreeriv.

Foto: Pixabay

Sotsiaalmeedias levib video kahest noorest karust, kes tekitavad Põhja-Lätis inimestele paksu pahandust. Mõmmikud tungisid kartmatult kohalikke elanikke eirates nende aedadesse ja nosisid seal puuvilju ning lükkasid ümber isegi ühe välikäimla. Lõunanaabrite looduskaitsjate hinnangul on teismelised karud pärit ilmselt Eestist.

Piiriäärses Valka piirkonnas asuva Vijciemsi valla elanik Andrejs Kalninš teatas möödunud nädalal Läti raadiole, et karud olid tunginud tema aeda, roninud puude otsa ja söönud ploome. Ta kutsus kohale jahimehed, kes üritasid kutsumata külalised minema ajada, ent nood ei teinud teist nägugi. Peagi hakkas Kalninši pere potte ja panne kokku lööma – alles siis tõstsid loomad pea ja tatsasid veidi aja pärast minema. See polnud veel mõmmikute tempude lõpp. Nimelt naasid nad hiljem ja lükkasid ümber mitu prügikasti ja isegi välikäimla, teatab LSM.

Läti looduskaitseameti (DAP) teatel on tegu umbes kaheaastaste karudega. Nende julge käitumine tekitas ekspertides aga omajagu üllatust. Mis saab neist aga edasi? Looduskaitseameti hinnangul on noored mesikäpad tõenäoliselt pärit Eesti kaitsealalt. Samuti spekuleeriti, et pole võimatu, et nende ema on maha lastud ja kaks karupoega on iseseisvalt üles kasvanud. Igatahes on nad ettevaatamatud ja -arvamatud, mistõttu võivad nad olla ka ohtlikud. Eksperdid toonitasid, et karusid ei tohiks mingil juhul toita.

DAP direktor Gita Strode märkis, et probleemi lahendamisel tuleb teha koostööd vastavate Eesti ametnikega. Olukorra muudab osaliselt keerulisemaks ka asjaolu, et karude küttimine on Lätis keelatud. Seega oleks kahele mõmmikule jahi korraldamine suureks erandiks. „Avaliku turvalisuse huvides võime selliseid erandeid siiski lubada,“ nentis Strode.