Foto: Erki Pärnaku
Toimetas Keit Paju 1. oktoober 2021 20:06

Oktoobrikuu algab mõnusalt sooja sügisilmaga ning selge taevaga! Nädalavahetusel ootab ees kuni 16 kraadi sooja ning 14–15 kraadi ümbrusse jääb välitemperatuur ka järgmisel nädalal.

Riiklik ilmateenistus kirjutab, et nädalavahetusel on ilm sajuta ning aeg-ajalt ka selge taevaga. Lõuna- ja kagutuul on laupäeval mõõdukalt tugev, pühapäeval aga tõuseb jõulisemaks, päeval on sisemaal puhanguid 12, läänerannikul kuni 15, saartel 17 m/s. Lõunakaarest kandub meile soojemat õhku ning päeval tõusevad termomeetrinäidud 11–16 kraadini. Öösiti langeb õhutemperatuur 2-8 kraadini, saartel ja meremõjuga rannikul jääb 10 kraadi ümbrusse.

Esmaspäeval on ilm enamasti sajuta ja väga tugeva kagutuulega ning nõnda peaks mandril ka selgemat taevast nägema. Öine õhutemperatuur langeb sisemaal 5 kraadi ümbrusse, päevasoe kerkib 13–16 kraadini.

Teisipäeval (5.10) jätkub lääne poolt jõuline madalrõhuala surve, Venemaa kõrgrõhkkond püsib võimsana paigal ja nende kahe terava vastasseisu tõttu on kagutuul väga tugev, puhanguid on nii sisemaal kui ka rannikul 15, saartel 18 m/s. Mandril on ikka ilm sajuta ja ka selgema taevaga, saartel on pilvisem ja õhtu poole võib ka veidi vihma sadada. Öine miinimum langeb selgema taevaga mandriosas veidi alla 5 kraadi, pilvisematel saartel 10 kraadi lähedale, päevane temperatuurifoon on 11–16 kraadi ümbruses.

Kolmapäev (6.10) jätkub madalrõhkkonna servas väga tugeva kagutuulega. Saju jõudmine sõltub kõrgrõhkkonna vastuseisust, on võimalik, et vihmapilvi jõuab vaid Eesti lääneserva (tõenäosus veidi üle 50%). Pilvise ja tuulise ilmaga on öise õhutemperatuuri alampiiriks 5 kraadi, päeval tõusevad termomeetrinäidud 11–15 kraadini.

Neljapäeval (7.10) jääme ikka idapoolse kõrgrõhuala ja Läänemere kohal ülekaalus oleva madalrõhkkonna võitlustandriks. Kagutuul on jätkuvalt tugev. Lisandub pilvi, vihma võimalus suureneb eelkõige Eesti lääneservas ja sedagi kohati, idapoolsetesse maakondadesse ei tarvitse sadu ikka veel jõuda. Öine õhutemperatuur langeb paar-kolm kraadi alla 10 kraadi, päevane tõuseb 11–14 kraadini.

Reedel (8.10) võib läänepoolsel madalrõhkkonnal õnnestuda üle Skandinaavia põhjatipu itta liikuda. Kuna madalrõhkkond möödub meist kaugelt, siis pigem on sajuhooge kohati ja need on ennemini nõrgad. Tuul on ikka väga tugev, pöördub tõenäoliselt kagust edelasse. Õhutemperatuur on öösel 10 kraadi ümber, päeval mahe 13–14 kraadiga.