KÜLMALE VASTU. Peamine on hoida jalad kuivad.

Foto: Shutterstock
Matk
22. november 2021, 07:00

Kuidas talvel jalad soojas hoida?

Peamine on hoida jalad kuivas, sest külmetama hakkavad need siis, kui niiskust saavad.

Kogenud matkasell eelistab külmal ajal rännates soojustatud saapale õiget sokikombinatsiooni.

„Soojuse reguleerimine matkasaapas käib sokiga,“ ütleb Pille Tamkõrv Matkamaailma kauplusest. „Matkasaapad on enamasti ilma soojustuseta – osal jahisaabastest on sees soe vooder, sest jahimees passib tihti varitsuses ja paigal seistes võib külm hakata. Matkal on alati hea kanda kaht paari sokke, mille valid vastavalt ilmale. Meriino sobib nii suvel kui talvel, soojal ajal õhuke sokk kohe vastu ihu ja külmal ajal tõmbad sinna paksema veel peale. Suvel võib kasutada õhukest coolmax’i all ja paksemat meriinot selle peal, nii hoiad kuuma ka eemal.“

„Jalgade verevarustusest sõltub palju, see on väga individuaalne,“ jätkab Pille. „Kui jalg higistab, siis tekib saapasse kondens ja hakkab külm. Mina kannan kuni külma ajani puuvillasokki ja pole häda midagi.“

MTÜ Estlander ellujäämisinstruktor Erki Vaikre kinnitab samuti, et kannab soojustatud saabast harva. „Sõltub talvest,“ selgitab ta. „Üldiselt püüan võimalikult palju hakkama saada harjumuspäraste ja sissekantud aastaringsete voodrita saabastega, milleks on Lundhagsi Forestid. Reguleerin soojustust sokkide ja sisetaldadega. Aga jah, pakaselise või siis rohke lumega sulailmal on selge eelis progressiivse rahvamajanduse eesrindlikel saavutustel.“

Selle viimase all peab Erki silmas sooja viltvoodriga kummikuid ja eriti karmideks tingimusteks välja töötatud USA armee saapaid. „Paksu lumega sulailmadeks on mul Muck Boots Chore Tall neopreenist liibuvad kummikud,“ räägib ta. „Need on ajale ja koormusele vastupidavad, mugavad kanda ja meie ilmastikus igati sobivad. Soovitan soojalt. Käredale pakasele panen vastu USA armee Alaska alade üksuste Ranger Made nahksaapad, millel komplektis kaks paari membraankangaga ja vooderdatud eemaldatavaid sisekihte. See on hea tagavara, sest varupaar n-ö kummikuvilte võimaldab jalad ka pikemal kasutamisel kuivad hoida. Niiskunud paari saan öösel magamiskotis keha vastas kuivatada sel ajal, kui teine paar hommikuks pea all soojas seisab või on magamiskotis jalavarjuks ja telgisussiks.“

Pille soovitab samuti kala- ja jahimeeste sooja viltvoodriga kummiku sees kanda meriinosokki ning paneb südamele, et kummik istuks jalas vabalt. „Kui jalats on kitsas, siis surutakse soojustus kokku, tekib külmasild ja jalg külmetab,“ ütleb ta.

GORE PAREM KUI NAHK? Matkamees Marko Habicht aga nendib, et tema meelest kaalub meie kliimas membraaniga saabas tavalise naha üles: „Eelistan iga kell tex-membraaniga sünteetilist saabast nahale, kuna nahk kuivab nädal aega, kui niiskeks saab. Mägedes, kus palju teravaid kive, on nahal oma koht, ent meie piirkonnas, soode ja rabade vahel on tekstiilil oma eelis.“

Edasi lugemiseks: