Kas sellel talvel on veel varuks Monika taolisi lumetorme?Foto: Joosep Martinson
Kristin Aasma 15. detsember 2010 13:08
Poole sajandi jooksul detsembrikuu lumerekordid purustanud lumetorm Monika on lahkunud ning ilmateadja Lelle Liisu sõnul midagi nii hirmsat eeloleval talvel enam ei tule. Sula polevat oodata enne, kui alles veebruari lõpul. Jõulude ajal võime aga nautida suurema lumelisata mõnusaid talveilmu.

„See, mis praegu oli, on ilmataadi aprillinali enne jõule," naeris Lelle Liisu telefonitoru otsas vastuseks küsimusele, mida hullu ilmataadil veel alles hakatuses oleval talvel pakkuda on. „Ei, niisugust möllu kindlasti ei tule. Mõõdukat tuult võib tulla."

Ilmatark lubas koguni, et jõulude aegu muutub ilm vaguramaks. „Nüüd jõuludeks algab päris rahulik talv. Tuleb ta ilma suurema sajuta. Niisugune mõnus talveilm," rääkis Lelle Liisu.

Ta arvab ka, et lausa 25-kraadist külma kindlasti ei tule. Edaspidise kohta oskab naine öelda aga alles pärast pööripäeva, mil olulisemaks ilmamärgiks on tuule suund.

Taevalaotuse ja taeva värvide põhjal võib Lelle Liisu aga juba praegu öelda, et nii karmi talve kui eelmine ei tule. „Kõige külmem periood, pakun praegu välja, on jaanuari lõpp, veebruari algus - kuskil nädal, poolteist -, kus temperatuur võib langeda kuni 30 kraadini. Aga see on öine temperatuur. Päevane võiks langeda kuskil 20-24 vahele. Mõnus talv."

Tulevat ühtlaselt külm. „Sula ma ei näe - mitte enne veebruari lõppu, kui temperatuur võib tõusta kuskil nulli lähedale. Aga mitte rohkem," sõnas ilmatark.

Lumevaalude eest kaitseksid kuusehekid ja lumeredelid 

Kuigi lumetormid on nüüdseks taandunud, lubab ilmatark tuisuilmu ometi ka edaspidi. „Nendest tuiskudest me ei pääse," on ta kindel. „Keskkonnaministeerium peaks väga kaaluma metsaraiet - eriti teede ääres. Paraku aga raiutakse metsad maha. Aga lund me saame veel..."

Elatanud ilmatark avaldas kahetsust, et teede äärest on kadunud lumeredelid ning kuusehekid, mis ennevanasti hoidsid ära teedele tekkivaid lumevaalusid.

Maal ilma- ja taevamärke tähele panev naine tunneb, et ilmataat valmistab meile üha rohkem üllatusi.

„Tendents on jahenemisele, talved lähevad pikemaks. Golfi hoovus jahtub ja meil pole midagi head oodata. Jäämäed sulavad ja see jahutab hoovust," on Lelle Liisu seisukohal. „Kliimamuutustes oleme me ise süüdi ja me peame hakkama seda ükskord endale tunnistama."