Foto: Maavalla Koda
Toimetas Sander Silm 7. aprill 2011 09:02
Harjumaal Jõelähtme valla Maardu ning Saha külas asuvas haruldases hiiepaigas korraldati lageraie.

Valdavalt sangleppadest koosnevas hiiemetsas töötavad alates eelmisest laupäevast masinad ja Saha külavanema Jaanus Hiisi sõnul on kohalikud elanikud toimuvast väga häiritud, teatas Maavalla Koda.

"Oleme alati teadnud, et see on hiiemets ning see on riigi kaitse all. Hiljuti kadus aga hiiemetsa servast muinsuskaitse silt ning mõned päevad tagasi olid metsamasinad ootamatult platsis" ütles Jaanus Hiis.

Kodanikualgatuse korras tehtud järelepärimised tulemusi ei andnud. Kahel metsaeraldisel asuvat lageraielanki on käinud kontrollimas nii politsei kui keskkonnainspektsioon, kuid tunnistanud toimuva seaduslikuks. Raietöid tehakse 22 hektari suurusel Lepamardi kinnistul, mille riik müüs kohalike elanike sõnul metsafirmale alles eelmisel aastal.

Maardu hiiemets ning ohvrikivi kuuluvad nõukogude ajast alates muinsuskaitse alla, kuid olid kuni käesoleva aastani piiritlemata. Alles maaomaniku raietaotluse menetlemisel määrati hiiepaiga piirid kindlaks. Paraku jäeti riikliku kaitseta suurem osa ajaloolisest hiiest. Muinsuskaitse alla võetud hiie osast jäi välja ka kaitsealune ohvrikivi, mis rahvapärimuse ning kohalike elanike kinnitusel asub hiies.