Seni veel nimeta hiireviu haudumas pesas number üks (veebikaamera pilt). Foto: Eesti Ornitoloogiaühing
Toimetas Kristin Aasma 30. märts 2015 10:15
Tõenäoliselt on Eestis veel varasemaid hiireviusid, aga jälgimisvõimalusega pesadest esimeses on esimene muna (alates 28. märtsi keskpäevast). Täna tasub oodata teise muna munemist.

Hiireviud võivad muneda kuni viis muna, sagedamini küll 3-4 (headel hiireaastatel) või 2-3 (kehvematel aastatel). Praegusel varakevadel tundub hiiri põldudel jätkuvat, aga see ei pruugi nii jääda. Seega ennustada munade arvu pesas on keeruline, edastas Urmas Sellis Eesti Ornitoloogiaühingust.

Kui pesa ehitamise perioodil võis hiireviusid pesa juures näha enamasti hommikuti, siis nüüd saab mune jätta omapäi vaid lühikeseks ajaks - pasknääride häält on sageli kuulda ja munaroast oleksid nad kindlasti huvitatud.

Teises jälgitavas hiireviu pesas käib veel pesa kohendamine, aga munemine võib sealgi varsti alata.

Mõlemas veebikaameraga varustatud hiireviu pesa kohta saab pesitsevatele paarilistele nimesid pakkuda kuni 1. aprillini, kasutades vastavat vormi. Soovitav on neid enne pisut jälgida.

Esimene hiireviu pesa on vaadeldav siin. Teine hiireviu pesa on vaadeldav siin.

Hiireviu Villu, kelle kevadrännet me jälgisime, on jõudnud oma pesitsusalale Põlvamaal, aga tema pesa me veel ei tea ja kaamerat seal pole.

Hiireviude pesaelu jälgime Eesti Ornitoloogiaühingu aasta lind 2015 projekti raames, mida toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus ja toeks on ka mitmed teised abilised.