Tartu observatooriumi kosmoloogia osakonna galaktikate füüsika vanemteadur, virmaliste ja suguvõsauurija Urmas Haud.Foto: Sille Annuk / Postimees
Ilm
19. veebruar 2016, 15:14

KIIRUSTAGE, UNETUD: virmalistel on praegu maksimumi lõpuaeg! (4)

Selle nädala algul täheldati Pärnumaal virmalisi. Ka Harjumaal Kuusalu kandis veikles taevalaotusel põhjavalgus, mida sattus 16. veebruaril filmima Jüri Voit, kes nähtu ka YouTube’i laadis. Kuidas on väljavaated virmaliste vaatlemise osas edaspidi, seda uuris Õhtuleht Tartu Observatooriumi vanemteadurilt Urmas Haudilt.

Teadlane märgib esmalt, et pikaajalisi ennustusi virmaliste suhtes on väga raske teha. Nende prognoosimine olevat sama tänamatu töö kui ilma ennustamine. "Kui ennustus ütleb, et on või ei ole, ei tähenda see veel seda, et nii tõepoolest läheb,“ kõneleb Haud.

Pikemas plaanis on 12aastase perioodiga virmalistel praegu maksimumi lõpuaeg, tutvustas Haud virmaliste vehklemise rütme. "Nii et, mida aeg edasi, seda vähemaks jääb võimalus neid näha, ning järgmine talv on neid juba oluliselt vähem,“ kinnitas ta.

Seega tasuks kirglikel virmalistehuvilistel lähemas tulevikus õhtuti linnatuledest eemale hoida ja pingsalt taevast jälgida.

Vehklevad ka jaaniööl

Urmas Haud seletabki, et kalendrikuust virmaliste olemasolu eriti ei sõltu, küll aga sõltub virmaliste nähtavus. "Neid on ka suvel valgete öödega, igal ajal. Kui suvel on taevas hele, võivad virmalised olla, aga taeva enda heledus on tunduvalt suurem kui virmalistel ning me ei näe mitte midagi. Lihtsalt rahvas räägib nii, et vaat, talvel, külmadel öödel võib virmalisi olla. Aga siin ongi selline asi, et talvel on pikad pimedad ööd, ja teiseks on talvel taevas selge kõrgrõhkkonnaga. Aga kui on taevas selge, siis on ka külm,“ selgitab teadlane. "Virmalisi võib olla ka soojadel suveöödel, aga me ei näe neid.“

Virmaliste prognoosimise juurde tagasi tulles tuleb kahetsusega teatada, et selleks nädalalõpuks – olgu taevas nii selge kui tahes – virmaliste imetlemiseks Eestis erilisi väljavaateid ei ole. Seda kinnitab teadlane pärast ennustuslehtede uurimist. "Nende järgi praegusel järgneval kolmel päeval küll midagi oodata ei ole. Võib-olla eile õhtul võis midagi nõrka olla, aga edaspidi ei ole ennustuste järgi küll midagi lootustandvat…“

Teadlase sõnul on ennustused virmaliste puhul "mingil määral usaldusväärsed“ umbes kolmeks päevaks. "Pikem ennustus käib 27 päeva kaupa, aga see on juba märksa ebamäärasem.“ Uurinud veelkord ennustuslehti, sõnab Haud: "Ausalt öelda ei näe ma ka nende 27 päeva jooksul midagi lootustandvat.“

Kõnekäänd aga ütleb, et "lootus sureb viimasena". Kuna virmaliste käitumine on ettearvamatu, heitke pilk ikka taevalaotusele.