Ilm

USKUMATU LEID: Birma turuletil müüdi dinosauruse saba! (9)

Greete Kõrvits, 12. detsember 2016 22:57
Merevaiku jäädvustunud dinosauruse saba asub Kanada kuninglikus Saskatchewani muuseumis.Foto: AFP / Scanpix
Birmas turgu külastanud teadlane leidsid ühelt letilt umbes 99 miljoni aasta vanuse ülihästi säilinud dinosauruse jäänuse.

Sauruse sabaots oli säilinud koos saba ehtinud sulgedega suures merevaigutükis, kirjutas cnbc.com. Oluline pole ainult leid ise, vaid ka see, et see toetab teadlaste seisukohta, et paljude dinosauruste kehad olid kaetud hoopis sulgede, mitte soomustega. Dinosaurustest põlvnevad meie maakeral praegu elutsevad linnuliigid.

Hiina teadlane Lida Xing avastas haruldase eseme Birma merevaiguturult ja palus oma tööandjal, Dexu Paleontoloogiainstituudil see kohe ära osta. Uuringute käigus selgus, et sabaots oli kunagi tõesti olnud dinosauruse, mitte linnu küljes. Saba omanik oli teropoodide hulka kuuluv Coelurosauria – pisike kahel jalal kõndiv lihasööja-saurus, kelle kaugemaks sugulaseks on türannosaurus. Hoolimata sulestikust oli tegemist lennuvõimetu loomaga. Arvatakse, et ürgaegsete loomade esimestel sulestikel võisid olla hoopis teised eesmärgid kui olla abiks lendamisel - seda oli tarvis maskeeringuks ja paarilise leidmiseks.

Samal teemal

04.11.2017
OHOO: saurused munesid kirevavärvilisi mune
19.04.2016
ASTEROID PANI VIIMASE PÕNTSU: dinosaurused olid hakanud välja surema juba enne suurt katastroofi
19.12.2015
Dinosaurused hukutanud katastroof andis võimu maakeral lindude kätte
10.10.2015
Hambaaukudega olid hädas juba koopainimesed