Foto: Eestimaa Loomakaitse Liit
Loomad
31. detsember 2016, 12:03

Loomakaitsjad valisid aasta loomasõbra ja -vihkaja (11)

Eestimaa Loomakaitse Liidu (ELL) juhatus valis 2016 aasta loomavihkajaks Pärnumaa veterinaarkeskuse peaspetsialisti Elita Sillari. Loomade heaolu kontrolliv ja selle eest seisma pidav Sillar tunnistas sisuliselt terveks väga haige ja raskes seisus olnud hobuse ning jättis omanikud karistuseta. Aasta loomasõbraks valiti Tallinna abilinnapea Arvo Sarapuu seoses tema panusega pealinna uue loomade varjupaiga rajamisel.

Tänavu veebruaris anti ELL- le teada Pärnumaal, Vändra vallas, Viluvere külas elavast haigest ja nälginud hobusest, kes ei suutnud enam isegi iseseisvalt püsti tõusta. Väärkoheldud loom toimetati ühe kohaliku hobusekasvataja talli, kus sellele liigile spetsialiseerunud veterinaar tuvastas tugeva alatoitumise, vedelikupuuduse, lamatised ja lõikehaavad, mis kõik pandi kirja ka haiguslukku.

undefined Foto: Eestimaa Loomakaitse Liit

16.02.2016 kontrollis hobust Veterinaar- ja Toiduameti (VTA) Pärnumaa veterinaarkeskuse loomakaitse eest vastutav järelvalveametnik Elita Sillar, kes märkis kontrollaktis, et loom ei ole alatoitunud ning tal puudusid parasiidid. Vaatamata teiste veterinaaride diagnoosile, leidis riigiametnik, et hobuse puusanukid ja abaluutagused olid ära hõõrutud köitega, millega looma püsti hoiti või jalule aidati.

Hobust raviva loomasõbra sõnul kirjutas pr. Sillar kontrollakti valeandmeid ning hobuse tegelik seisukord nähtus nii piltidelt, kui oli tuvastatav erinevate veterinaaride kirjapandu ja ütluste kaudu. Tegelikkuses olid hobusel lamatised ja maas tekkinud vigastused. Kontrollaktis toodud väide, et hein vahetati vana omaniku poolt välja, ei vastanud tõele, sest neljast hoovi toodud heinarullist ei jõudnud hobuse ette ükski. Ka väide, et hobusele anti mikroelemente, oli vale. Lisaks hobuse tegeliku olukorra mittekajastamisele, ettekirjutuste ning kriminaalmenetluse algatamata jätmisele, jättis loomade heaolu eest vastutav riigiametnik kontrollimata ka hobuse dokumendid ning ei pööranud tähelepanu, et loomal puudusid kohustuslikud kiip ja registreerimidpass. ELL tegi kohtuvälise menetleja Elita Sillari peale kaebuse Veterinaar- ja Toiduameti peadirektorile Indrek Hallistele, kes kahetsusväärselt oma alluva töös puudujääke ei leidnud.

„See näitab tegelikult ilmekalt Eesti riigi suhtumist loomadesse, keda justkui ei peetagi valutundvateks elusolenditeks“, ütles ELL juhatuse esimees Heiki Valner ja lisas, et on absoluutselt lubamatu, et riigi poolt määratud loomakaitse spetsialist ei viitsi, ei taha või ei suuda oma tööd teha ega taga loomade heaolu! „Veterinaar- ja Toiduameti töötajate maine on täna nii madalal tasemel, et inimesed pöörduvad loomade abistamise küsimuses pigem vabatahtlike loomasõprade, kui selle ametkonna poole. Nad võiksid sellest omad järeldused teha ning lõpetada loomade käsitlemise pelgalt lihakäntsakatena!“

Aasta loomasõbraks valis ELL Tallinna abilinnapea Arvo Sarapuu seoses tema panusega pealinna uue loomade varjupaiga rajamisel. Mäletatavasti oli Tallinna linnal kehtiv leping Viljandi maanteel asuva Loomade Hoiupaigaga, kus hukati väga palju lemmikloomi. Loomasõbrad ja erinevad organisatsioonid pöördusid aastaid linnavalitsuse poole kuid tulutult.

„Uue varjupaiga rajamine seisis justkui paigal kuniks hr. Sarapuu võttis selle oma südameasjaks“, ütles ELL Tallinna piirkonna juht Kristina Krjakvina ja tema sõnul polnud asi pelgalt ühiskondlikus surves vaid abilinnapea tõesti soovis vaatamata võimalikele kohtulahingutele vana varjupaiga omanikuga, uut loomi säästvat varjupaika rajada. „Paljud poliitikud oleksid käega löönud, aga Arvo Sarapuu seda ei teinud ning tema tegevus säästab tuhandeid kasse, kes vanas varjupaigas oleksid hukatud.“