Ilm

Mükoloogid valisid 2017. aasta seeneks kukeseene (3)

Toimetas Piret Pappel, 9. jaanuar 2017 14:33
Harilik kukeseenFoto: Külli Kalamees
Eesti seeneteadlased valisid esimest korda aasta seene. Selleks sai kukeseen.

Eestist on leitud kolm perekonna kukeseen (Cantharellus) liiki: kõigile tuntud harilik kukeseen (Cantharellus cibarius), harva esinev kahvatu kukeseen (C. pallens) ja meil väga haruldane ja looduskaitse all olev lilla (mustuv) kukeseen (C. melanoxeros).

Harilik kukeseen on Eesti metsades laialt levinud ja paljude seenekorjajate lemmik. Tema viljakehad on üleni rebukollased, lehterjad, kübaraserv on sisserullunud ja korrapäratult laineline. Kübara alaküljel on eoslehekesi meenutavad harunenud voldid, mis laskuvad pikalt jalale. Kasvab okas- ja segametsades suurte kogumikena suvest kuni hilissügiseni. Kukeseeni leiab ka soojadel ja lumeta talvedel.

Harilik kukeseen on oma hea maitse ja meeldiva aroomi tõttu meil väga armastatud söögiseen. Temale on väliselt sarnane kahvatu kukeseen, mis erineb heledama valkjaskreemi värvi poolest.

Lilla kukeseen on teada kahest leiukohast Lääne-Eestis, viimati leiti seda liiki eelmisel aastal Saaremaalt. Tema kübara ülakülg on kollakas, alakülg voldiline ja roosakas või lillakas, vajutuskohad värvuvad mustaks, kasvab lubjaaladel tammega, mujal Euroopas ka pöögiga.

Tuntumad kukeseente sugulased on meil veel kollas- või hallikaspruuni kübaraga kollakas kukeseen (Craterellus lutescens) ja lehter-kukeseen (C. tubaeformis) ning mustjate trompetjate viljakehadega must torbikseen (C. cornucopioides) – kõik need on samuti head söögiseened.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee