Ilm

Maailmamere sügavaim koht on saastunud (5)

Toimetas Piret Pappel, 15. veebruar 2017 16:02
Hirondellea gigas on üks neist Mariaani süvikus elutsevatest kirpvähiliikidest, kelle kehast leiti suur hulk ohtlikke mürkaineidFoto: Alam Jamieson/ Newcastle´i ülikool/Reuters
Isegi ookeanisügavused pole reostuse eest kaitstud. Maailmamere kõige sügavamates kohtades leidub leidub ohtlikke mürkaineid, vahendas ScienceAlert.

Suurbritannia Newcastle´i ülikooli teadlased uurisid maailmamere kahes kõige sügavamas kohas ehk ligemale kümne kilomeetri sügavusel elutsevaid kirpvähikesi.

Samal teemal

Selgus, et nii Vaikse ookeani Mariaani süvikus kui Uus-Meremaa ligidal asuvas Kermadeci süvikus elutsevate pisiloomade kehas on tohutus koguses polüklooritud bifenüüle ehk PCBsid, mille kasutamine tööstuses on juba mitu kümnendit keelatud. Need on tulekindlad ega lahustu vees. PCBd kahjustavad sisenõrenäärmeid ja tekitavad inimestel ja teistel loomadel kasvajaid.

Sügaviku kirpvähkide kehas sisalduv mürgikogus on kohati suurem kui Hiina saastunud tööstuspiirkondade jõgedes elutsevatel loomakestel.

Mürgised kemikaalid pole ainus jälg, mida inimene meresügavustesse jätab. Möödunud aastal avastasid Mariaani süviku madalamaid osi uurinud USA ookeani- ja atmosfääriameti teadlased, et isegi 4-5 kilomeetri sügavuses võib leida kilekotte ja õllepurke.

Samal teemal

14.04.2019
MAAILMA SÜGAVAIM SUKELDUMINE: Mariaani süviku põhjast leiti plastijäätmeid
19.08.2017
Maailm mures: ohtlikud plastiosakesed vees! Läänemere suurimaks vaenlaseks on siiski taimekaitsevahendid
25.03.2017
VIDEO | Ootamatu avastus: röövikud söövad kilekotte
11.05.2016
Rämpsukatk tapab kalu: tillukesed kalamaimud õgivad plasti nagu inimlapsed burgereid