Ilm

Soojenev kliima suretab Suurt Vallrahu (11)

Piret Pappel, 6. mai 2017 04:00
KADUV ILU: Korallidele annavad nende kireva värvuse vetikad, mis on nende põhitoiduks. Kui hävivad vetikad, hävivad ka korallid. Vasakul mullu juunis Suures Vallrahus pildile jäänud pleekinud korallid, paremal 2007. aastal pildistatud kirevad korallid. Hinnanguliselt on umbes kolmandik maailma suurima korallirifi pleekinud korallidest surnud või suremas.Foto: Vida Press

Austraalia kuulsa Suure Vallrahu korallid surevad aina kiiremini ja nende hävimist pidurdaks vaid kliima jahenemine. Selles, et viimase paarikümne aasta jooksul on vallrahu kaotanud olulise osa korallidest, on nimelt süüdi liiga soe vesi. Niisugusele järeldusele jõudis rahvusvaheline uurimisrühm mainekas ajakirjas Nature avaldatud artiklis.

Korallrahud ehk -rifid on levinud Maa troopilistes meredes, kus temperatuur ei lange alla 20 plusskraadi. Need on tekkinud merepõhjale kinnitunud korallide lubiainest toesest. Riffide moodustumisel mängivad rolli ka vee soolsus, sügavus ja läbipaistvus.

Ainuõõssete loomade hulka kuuluvad korallid vajavad eluseltsilisteks üherakulisi vetikaid, mida süües saavad korallid suure osa oma energiast. Vetikad aga vajavad fotosünteesimiseks valgust ega saa ülemäära sügavas vees elutseda. Samuti annavad vetikad korallidele nende kireva värvuse.

Samal teemal

14.10.2020
Suur Vallrahu on kaotanud paarikümne aasta jooksul pooled oma korallid
26.03.2020
KLIIMA SOOJENEMINE: Suurt Vallrahu tabas taas massipleekimine
10.01.2018
KUS MEHED ON: kuhu kadusid isased merikilpkonnad?
05.11.2016
Soojenev kliima paneb haigused vohama

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee