Valgevene loomatsirkusFoto: Reuters / Scanpix
Toimetas Geidi Raud 31. mai 2017 19:28
Loomade eestkoste organisatsiooni Loomus esindaja Kadri Tapersoni hinnangul on täna maaeluministri poolt riigikogule tutvustatud loomakaitseseaduse muutmise eelnõu, millega tahetakse keelustada metsloomade kasutamine tsirkuses, parim võimalikest lahendustest.

“Antud eelnõu ja selle loodetav jõustumine on selgeks märgiks sellest, et Eestis liigutakse kaasaegselt loomasõbralikuma ühiskonna poole,” ütles Taperson.

“Tegelikult oleme juba täna võidule väga lähedal, sest mitmed linnad ja omavalitsused nagu näiteks Tartu, Tallinn, Pärnu ja Viljandi on teavitanud soovist oma territooriumile metsloomadega tsirkust enam mitte lubada,” lisas ta.

Tänaseks on 23 riiki vastu võtnud täieliku üleriigilise metsloomade tsirkustes kasutamise keelu. Euroopa Liidus on üheksa riiki keelanud kõikide loomade või metsloomade kasutamise tsirkustes, üheksa riiki on kehtestanud osalised keelud.

Metsloomade kasutamise keelustamist rändtsirkustes on soovitanud ka Euroopa Veterinaaride Föderatsioon, sealhulgas Eesti Loomaarstide Ühing. 38 riigist pärit 46 erineva veterinaarorganisatsiooni ühine avaldus väidab, et rändtsirkustes metsloomade kasutamise puhul ei ole mingilgi moel võimalik metsloomade füüsilisi, vaimseid ja sotsiaalseid vajadusi adekvaatselt rahuldada.

Täna tutvustas maaeluminister riigikogu täiskogule loomakaitseseaduse muutmise seaduse eelnõud, millega tahetakse keelustada metsloomade kasutamine tsirkustes. Komisjoni ettepanekul lugemine lõpetati ja määrati muudatusettepanekute esitamise tähtajaks 10 tööpäeva.