Ilm

Tuld purskav lohe – teaduslikult täiesti võimalik! (7)

Triin Tael, 5. mai 2018 00:01
SENI VAID ULME: Siiani on draakonid elutsenud vaid fantaasiajuttude illustratsioonidel ja eriefektide abil filmilinale tooduna, kuid loodusteadlased usuvad, et SpaceX-i ja Tesla asutaja Elon Muski plaan tulla lagedale tuld sülgava lohega ei kuulugi ulmevaldkonda. Elame, näeme.Foto: Vida Press

Pööraste ideede genereerijana tuntud kosmosevisionäär Elon Musk lubab ehitada robotlohe. Aga kuidas saaks ükski lendmadu – masin või elusolend – tuld pursata? Looduses on selleks kõik vajalikud koostisained olemas, kinnitab väljaanne Science News. Vaja on vaid natuke kemikaale ja mikroobe. Ja ehk ka väikesi nippe tillukeselt kõrbekalalt.

Tule tegemiseks on vaja täita kolm põhitingimust: tarvis on midagi, mis sädeme sütitaks, kütust, mis põlema hakkaks, ja leeki õhutavat hapnikku. Viimast on kõige lihtsam leida, sest hapnik moodustab Maa atmosfäärist 21 protsenti, kirjutab Science News. Kuidas aga leeki läita ja seda põlemas hoida?

Nevada ülikooli bioloog Frank van Breukelen nendib, et leegi süütamiseks on vaja ränikivi ja terast. Kui lohel oleks selline organ nagu linnul pugu, saaks seal säilitada allaneelatud kive, mis lindudel aitavad korvata hammaste puudumist ja purustavad kõva toitu. Lohemao sisemuses võiks allaneelatud ränikivi täksata vastu terast ja sütitada sel moel leegi. „Võiksid olla sellised ränilaadsed soomused, mis kokku täksivad,“ arutleb van Breukelen.

Samal teemal

11.04.2018
KOSMOSETEADLANE: ehitasin lendava taldriku – võimalik, et see töötab just nii nagu tulnukatel
12.03.2018
PLANEEDIL MAA LIPS LÄBI? Elon Musk tahab juba järgmisel aastal Marsile sõita

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee