Ilmatark Arvo Saidla ja Ilmar TiismaaFoto: Teet Malsroos
Ilm
3. juuli 2018, 00:01

TEADAANNE JUULIS PUHKAJATELE: vihmavari tuleb lähedal hoida. Kuu on valdavalt vihmane ja jahe (28)

Nii ilmatargad kui ka ilmateenistuse sünoptik ütlevad kui ühest suust, et tänavune juuli kipub rohkem vihmaseks kui päikeseliseks ning soojakraadid jäävad harvadeks külalisteks.

Vihm ja jäine tuul, mis käib luust ja lihast läbi, on olnud tavapärased jaanipäeval ja juuli alguses on ilm üldiselt juba meeldivam. Mis siis tänavu juhtus? Kas päikesepaiste jääb soovunelmaks või saab juulis ikka randa ka?

Raplamaa ilmavaatleja Arvo Saidla ehk Metsavana ohkab raskelt, kui tema käest küsida, milline ilm lähipäevil ees ootab. Ta toob välja, et on juba varemgi öelnud, et juuli algus tuleb jahe ja vihmane. „Ega ta enne ei muutu, kui pärast seitsmevennapäeva,“ arvab Saidla, kelle sõnul peaks siiski juuli lõpp ilus olema.

Loodusele mõjub vihm aga pigem hästi. „Maapinnale oli seda vaja ja see vihm tuligi,“ rõõmustab Saidla, et põllumeestele peaks vihm meelepärane olema. Ta toob välja, et hoolimata soojast kevadest ja suve algusest pääsukesed teist pesakonda saada ei jõua. „Teist pesakonda arvatavasti ei tule. Pole ka sügise poole stabiilset ilma ja putukaid ka mitte,“ usub ta.

„Kui seitsmevennapäeval on samuti külm ja vihmane, eks siis vaatame seitse päeva edasi, mis siis juhtub,“ võtab Metsavana jutu kokku.

Ilmatark Arvo Saidla ja Ilmar Tiismaa Foto: Teet Malsroos

Pärnumaa ilmatark: kuu teine pool tuleb parem

„Arvasin, et juuli tuleb ilusa suveilmaga, aga paistab, et ega ta ikka ei tule,“ nendib Pärnumaa ilmatark Ilmar Tiismaa. „Praegu on väljas 14 kraadi sooja ja sademeid tuleb iga päev, aga arvan, et kuu teine pool tuleb parem. Kohati võib visata 20 kraadi peale, aga see oleneb päikesest.“

Tiismaa oletuste järgi kestab vihmaaeg kaua. Kui taevased jõud on helged, muutub ilm uuesti suviseks pärast 20. juulit. „Parimatel päevadel ulatuvad soojakraadid 20 peale ning mõnes kohas üle sellegi. Sellist 30kraadist kuuma, nagu oli mais ja juuli keskpaigas, enam ei tule,“ arvab Pärnumaa ilmatark.

Mai ja juuli kuumaperioodi on ilmatark ristinud sajandi kevadpõuaks ning ütleb, et see on ära rikkunud põllumeeste väljavaated. „Heinasaak oli tänavu seetõttu niivõrd vilets, et paljud said põllult ühe kolmandiku tavapärasest. Suurt teravilja saaki tänavu oodata ei ole,“ märgib Tiismaa, kes harib ka ise põllumaad.

Juuli ja augusti normaalsed sademed annavad Tiismaa sõnul jällegi lootust, et sügisel on asja metsa seeni korjama. „Loodus on lopsakas ja kui head seenevihma jätkub, on sügisel asja ka metsa.“

Sünoptik: juuli on vihmane ja suhteliselt soe

Riigi ilmateenistuse sünoptiku Helve Meiterni sõnul tuleb juuli vihmane, aga suhteliselt soe. „Ilm on muutlik ja tuleb kõike. Täna (2. juulil) on juulikuu sügisilmas. Meile on küll üks tsüklon tulnud, mis jääb siia pikemalt pidama, aga see jääb järjest nõrgemaks ning liigub kirdesse,“ selgitab Meitern. „Tulevad sajuhood, kolmapäev peaks olema meie kohal sajuta, aga neljapäeval sajab jälle hoovihma. Ühesõnaga tuul jääb [pikkamööda] nõrgemaks, pilvekiht rebeneb ja ilm läheb vaikselt soojemaks.“

ARVUTITEST NÄEB: Sünoptik Helve Meitern ootab, et juuli tuleb vihmane, aga suhteliselt soe. Foto: Alar Truu

Sünoptiku hinnangul ei pea ootama kuu teist poolt, et uuesti sooja tunda. Suveriided saab veel sellelgi nädalal selga panna. „Ütleksin, et seda saab teha alates 7. kuupäevast, aga kuu keskpaiku võib jälle tagasilöök tulla.“

Nimelt pöördub tuul siis põhjakaarde ning Eesti kohale satub madalrõhulohk, mis toob uuesti vihma. „Kuu keskpaigas on jälle oodata vihma ja jahedamaid kraade. 20. kuupäeva paiku võib tulla kuivem periood, aga päris hoovihmadeta siiski ei saa,“ lisab Meitern ilmaandmeid analüüsides. „Hoovihmad on siiski sellised, et sajab kord siin, kord seal: mõnes kohas võib olla tugev sadu, mis korraks uputabki, teises kohas pole sademetest aga märkigi. Ka juuli lõpp kisub vihmaseks. Sellele lisandub äikesevõimalus, aga seda jälle piirkondlikult.“

Sarnaselt Tiismaaga arvab sünoptik, et termomeeter suure tõenäosusega 30 kraadi piiri ei ületa. „Õhumass väga soe ei ole, kohati langeb see öösiti alla 10 kraadi, päeval jääb aga 18–25 kraadi vahele.“ 

Siiski annab Meitern lootust, et augustis saab uuesti tunda mais ja juunis valitsenud kuuma. „Võib-olla ei ole ilm nii pikalt ühtlane, aga sooja kindlasti tuleb.“

Millal on sobilik puhkust võtta?

Juuli on teatavasti kuu, kus suurem osa töötajad puhkab, kuid viimastel aastatel kipub just see kuu kehvapoolne olema. Kas ikka tasub juulis puhata?

Tiismaa sõnul on raske puhkajatele soovitusi anda, kuna Eesti ilm on heitlik ning ilma pole võimalik pikalt ette ennustada. „Ilmatargad on rääkinud, et juulikuu on kõige parem puhkuseks, aga tänavu juhtus harukordselt nii, et need, kes tahtsid päikest võtta, oleks pidanud mais ja juunis puhkama,“ ütleb Pärnumaa ilmatark.

Sünoptik Meiterni sõnul tuleks inimestel selgeks teha, millisega ilmaga nad tahavad puhata. Kevadeti on näiteks õhk puhtam ja päike paistab aktiivsemalt. „Õhutemperatuur ei tõuse nii kõrgele, aga see-eest on päikest rohkem. Samas on siis merevesi ja ööd jahedamad,“ tõi ta välja. „Suve esimese poole eeliseks on ka rohelisem loodus ja pikad päevad. Juuli heaks räägib suuresti statistika. Nimelt on viimase 30 aasta järgi kõige soojem just juulis, kui keskmine õhutemperatuur jääb 17–18 kraadi vahele. „See on ikkagi kõrge temperatuur,“ ütleb Meitern, kes usub, et statistikat jääb toetama ka tänavune juuli. Just soojemate ööde arvelt. „Kui olete soojaarmastaja ja tahate matkale minna, siis sobib selleks kindlasti juuli.“

Viimastel aastatel on ka august küllalt soe olnud. Isegi hoolimata sellest, et pärast 20. kuupäeva hakkab päike kiiremini loojuma, mis ühtlasi tähistab vihmaste ja jahedamate ilmade saabumist.

„Igal ajal on midagi puhkajale. Raske on lubada, et kõik puhkuse kolm nädalat särab päike ja on kuiv. Sellist aeg on siin väga harva,“ märkis sünoptik.