Foto: Pixabay
Toimetas Aare Kartau 11. veebruar 2019 10:57
Kolumbia ökosüsteem seisab omamoodi probleemi ees. Riigi ajaloo ühe kurikuulsama tegelase – narkoparun Pablo Escobari poolt riiki toodud jõehobud on hakanud massiliselt paljunema, kirjutab CBS.

Jõehobude lugu algas Kolumbias 1980ndatel, kui neli ohtlikku looma toodi Escobari eraloomaaeda. Narkoparuni loodud loomaaias elas tuhandeid eksootilisi elukaid. Pärast tema surma paigutas valitsus enamiku loomadest ümber, kuid jõehobudel lasti vabalt looduses elada. Nüüdseks on nelja sõralise järglaste hulk kasvanud üle 50.

Bioloog David Echeverri tõdeb, et ala, kus jõehobud elavad, on suurepärane piirkond, kus on piisavalt toitu ning puuduvad kiskjad. Siiski on Aafrikast pärit loomad hakanud inimestele aina lähemal elutsema. Kohalikud nimetavad neid koduloomadeks, kuid Echeverri tõdeb, et nad on äärmiselt ohtlikud ning territoriaalse iseloomuga. Aafrikas põhjustavad jõehobud metsloomadest kõige enam inimeste surmasid.

Suurem osa Kolumbia jõehobudest elab siiski veel teemapargis, mis loodi Escobari villa asemele, kuid neid ei suudeta ohjeldada. Bioloog Echeverri kahtlustab, et kui jõehobud sedaviisi paljunevad on ainult aja küsimus, millal inimesed hakkavad viga saama. Rahaliste vahendite nappus teeb probleemile lahenduse leidmise keeruliseks.