Ilm

KAS TALVEGA ON SELLEKS KORRAKS KÕIK? Ilmatargad paljastavad, millal soojaks läheb (35)

Kristjan Väli, 10. aprill 2019 20:30
MILLAL LÄHEB SOOJAKS? Ilmavaatleja Kairo Kiitsak usub, et kuu teises pooles võib õhutemperatuur ulatuda juba +10 kraadini. Foto: LAURA OKS

„Kõle ja pilvine ilm, mis meil praegu on, ei jää õnneks kauaks püsima,“ lubab tsüklonite liikumist jälgiv ilmavaatleja Kairo Kiitsak. Vana kooli ilmatark Metsavana, kes ennustab ilma seapõrna ja sipelgapesa pealt, nii optimistlik pole.

„Kas sellist ilma me tahtsimegi?“ hädaldavad eestlased justkui ühest suust. Aprilli keskpaik on kohe käes, vanarahva kalendri järgi jõuab peagi kätte põllutööde alguspäev, ent õues sajab ikka veel lund. Kas talv tahab vägisi tagasi tulla või on tegu viimase lumega? Asjatundjad siinkohal üksmeelt ei leia.

Kui Raplamaa ilmatark Arvo Saidla ehk Metsavana kolmapäeva hommikul silmad lahti tegi ja õue vaatas, ei olnud ta põrmugi üllatunud. Lund oligi oodata. Mis sest, et aprill on juba pea pooles vinnas ja kevade algusest on mitu nädalat möödas. „Praktiliselt kõik talilinnud söövad mul õues sihvkasid ja nii rõõmsalt sädistavad, kui tulen hommikul neile süüa panema. Tihased, punarind, leevike ja kõik on seal reas ootamas,“ toob Metsavana välja, et lindude kõhud on puha tühjad, mistõttu pole talvise ilma lõppu veel ka märgata. Saidla sõnul pole lähiajal suuremat muutust oodata, sooja äkitselt ei tule ja ilm liigub soojema poole teokiirusel. Lähiajal on päeval loota kaks-kolm kraadi sooja, öösel on nullis või väikeses miinuses. „Alles 10. mai paiku võib soojemaks minna,“ räägib Saidla. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee