Kehv saak ähvardab kalureid pankrotiga

Kalale! 12. august 2004 14:49
Tulundusühistu Valma Kalur kutselised kalurid kinnitavad, et kala jääb sel suvel püünistesse imevähe ja nende tegevus on selgelt kahjumis. “Kõik mehed teevad lisaks mingit muud tööd, kalapüügile maksame peale,” nentis ühistu esimees Leo Aasa. Tema sõnul said kalurid hiljuti mitu kuud maksupikendust, sest pole võimelised ettenähtud makse juulis tasuma, kirjutab Sakala.

“Kõik mehed teevad lisaks mingit muud tööd, kalapüügile maksame peale,” nentis ühistu esimees Leo Aasa. Tema sõnul said kalurid hiljuti mitu kuud maksupikendust, sest pole võimelised ettenähtud makse juulis tasuma, kirjutab Sakala.

“Väga nutune!” kommenteeris olukorda Tartumaa kalur Lauri Koni. Tema teenib praegu elatist marjade ja seente kokkuostmisega, sest mõrdadesse satuvad praegu vaid üksikud kalad.

Võrtsjärve Limnoloogiajaama juhataja Ain Järvalt peab kalade vähesuse põhjuseks ennekõike heitlikke ilmastikuolusid.

“Praegune kuum aeg keset suve on üldse selline jõudeaeg ja mehed toovad püünisedki puhastamiseks välja,” rääkis ta. “Aga kevadine püügiaeg läks nurja — kui järsku külmaks muutus, kadus kala ära. Ta lihtsalt ei liigu ega lähe püünistesse.”

Limnoloogiajaama juhataja võrdles tänavust püügisuve 1998. aasta omaga. Ta avaldas lootust, et teine püügiaeg, mis on augustis ja septembris, annab kaluritele teenistust juurde.

Kalur Lauri Koni ütles, et mõned ametnikud on soovitanud püügi üldse lõpetada. “Aga mina olen siia kümneid tuhandeid investeerinud, ma ei saa kõike nurka visata!” väitis ta.

Leo Aasa ütles, et kalureid ja püüniseid on järvel liiga palju. Kui kalamajandi hingusele minnes oli kutselisi püüdjaid 21, siis praegu on neid 45. Püüniste arv on aastate jooksul küll samaks jäänud, aga need on täiustunud ja võimaldavad rohkem püüda.

Äripäev http://www.aripaev.ee