Lätis keelati Läänemere lõhe müük

Kalale! 3. veebruar 2005 16:00
Läti toiduainete- ja veterinaarkontrolli peainspektor keelas Läti kauplemise Läänemerest ja Liivi lahest püütud lõhega selle liigse dioksiinisisalduse tõttu. Keeld põhineb Suurbritannia toidulaboris tehtud analüüsidel, mis näitavad dioksiini normiületavat sisaldumist viies selle kalaliigi laborisse saadetud üheksast proovist. Kontrollimisele saadeti ka räime, kilu ja tursamaksa proovid.

Keeld põhineb Suurbritannia toidulaboris tehtud analüüsidel, mis näitavad dioksiini normiületavat sisaldumist viies selle kalaliigi laborisse saadetud üheksast proovist. Kontrollimisele saadeti ka räime, kilu ja tursamaksa proovid. Räimes ja kilus on dioksiini normi piires, tursamaksa kohta aga pole norme ei Lätil ega ka Euroopa Liidul. Inspektor soovitab siiski riskigruppidel ehk kaluritel ja teistel, kes kala sagedamini söövad, tursamaksa söömist piirata.

Kuigi Läti püüab Läänemerest igal aastal vaid 40-50 tonni lõhet, otsustas inspektor tarbijate tervise huvides lõhemüügi keelata. Inspektor soovitas ka kala otsmisel jälgida liha värvust: Läänemere lõhe on hallikas-kollane, väikese dioksiinisisaldusega ja kahjutu Norra lõhe oranžikas-punane.

-LETA