Kalateadlased alustasid unimudilate hävitamist

Kalale! 13. juuni 2008 05:57
Eesti loodushoiukeskuse kalateadlased alustasid koostöös riikliku looduskaitsekeskusega eile Narva veehoidla lähedasest tiigist meie mageveekalu ja konni ohustavate ablaste kaugida unimudilate väljapüüki. “Öösel püüdsime neid spetsiaalsete võrkudega ning päeval lisaks veel elektriga,” rääkis kalateadlane Meelis Tambets Eesti Päevalehele. Esimese püügiretkega õnnestus teadlastel tiigist välja tõmmata mitusada unimudilat, kellest suurimad olid 30 cm pikkused.“Öösel püüdsime neid spetsiaalsete võrkudega ning päeval lisaks veel elektriga,” rääkis kalateadlane Meelis Tambets Eesti Päevalehele.


Esimese püügiretkega õnnestus teadlastel tiigist välja tõmmata mitusada unimudilat, kellest suurimad olid 30 cm pikkused. Püüki jätkatakse suvel ja lõpuks lastakse tiiki haugid, kellest unimudilad jagu ei saa.

Tambetsi sõnul võetakse kõik püütud unimudilad edaspidi üksikasjalikult luubi alla: mõõdetakse ja kaalutakse laboris üle, selgitatakse välja nende viljakus, mida ja kui palju nad on söönud ning kui kiiresti kasvanud.

Eesti vetesse võõrliigina sissetoodud unimudilad avastati Narva veehoidla lähedasest tiigist 2005. aastal ning teadlaste hinnangul kujutavad nad meie järvede ja jõgede ökosüsteemidele suurt ohtu, kuna tegu on erakordselt kohanemisvõimeliste röövkaladega, kes taluvad nii läbikülmumist kui ka kuivust.

Ulvar Käärt, Eesti Päevaleht Online