Venemaa peatab kontrolli tulemusel kahe Eesti kalaettevõtte ekspordi

Kalale! 7. november 2013 13:55
Möödunud kuul käisid Eesti piima- ja kalatööstustes kontrollkäigul Venemaa veterinaar- ja toiduohutuse eest vastutavad ametnikud ning nüüd on saabunud esimene otsus: kahe ettevõtte eksport Venemaale on ajutiselt peatatud. Eesti veterinaar- ja toiduameti peadirektor Ago Pärtel rääkis ERRi raadiouudistele, et esmaspäevast peatatakse ajutiselt eksport tolliliitu kahest kalaettevõttest, kellest üks põhiliselt käitles kolmandatest või teistest liikmesriikidest pärit punast kala ja teine ettevõte krevette. "Vene inspektorite tähelepanekute põhjal oli raskusi toorme ja lõpptoote jälgitavusega ja nende arvamus oli selline, et mõnel puhul võidi Venemaale eksportida toodet, mille aluseks olev toore võeti sellistest ettevõtetest, kes ei olnud Venemaa poolt tunnustatud ettevõtete nimekirjas või kellele olid ajutised piirangud," selgitas Pärtel.

"Vene inspektorite tähelepanekute põhjal oli raskusi toorme ja lõpptoote jälgitavusega ja nende arvamus oli selline, et mõnel puhul võidi Venemaale eksportida toodet, mille aluseks olev toore võeti sellistest ettevõtetest, kes ei olnud Venemaa poolt tunnustatud ettevõtete nimekirjas või kellele olid ajutised piirangud," selgitas Pärtel.

Peadirektori sõnul on samast otsustusest näha, et ka varutava toorme laboratoorsed uuringud on mõnede näitajate osas erinevad tolliliidu nõuetest ehk lihtsalt mõned uuringud on puudu.

Need kaks ettevõtet , mille toodangu eksport Venemaale on esmaspäevast ajutiselt peatatud, on osaühing Saare Fishexport ja aktsiaselts Geirom.

Saare Fishexpordi juht Ivar Kiil kinnitas, et ta on teadlik Venemaa otsusest, kuid seda lähemalt kommenteerida ei soovinud.KARIN KOPPEL ERR