Kalapüük

Keskkonnaminister: Purtse jõgi peaks Eesti 100. sünnipäevaks puhtaks saama 

Kalale!, 16. august 2014 08:10
Keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus rääkis eile Purtse jõe festivalil PurFest, et reostunud Virumaa jõgi peaks tööde tõrgeteta laabumisel puhtaks saama Eesti 100. sünnipäeva aastal. Veel sel aastal võetakse detailsed pinnaseproovid, et 2015.

Sel ja järgmisel aastal tehakse jõel mitmeid uuringuid, et välja selgitada reostuse täpne asukoht, ulatus ja maht ning kõige paremad alternatiivid selle likvideerimiseks. Samuti on vaja hinnata puhastustööde mõju keskkonnale, et põhjamudas olev saaste mööda jõge edasi ei leviks. Saastatud ala ulatus hõlmab paljusid erakinnistuid ning puhastustööd võiks valmis saada 2018. aastal. Keskkonnaminister rõhutas, et tööde õnnestumisel on suur tähtsus koostööl kohalike elanikega.

Järgmise aasta lõpuks selgub ka puhastustööde maksumus, mis praegu tehtud eelhinnangu põhjal jääb 15 miljoni euro piiresse. Aastal 2014-2020 on meil saastunud alade ja veekogude korrastamiseks võimalik kasutada 30,6 miljonit eurot Euroopa Liidu fondist, millele lisandub omafinantseering 5,4 miljonit eurot. Lisaks Purtse jõele on nendest vahenditest kavas puhastada ka teisi probleemiseid veekogusid ja ohutustada jääkreostusobjekte.

Purtse jõgi asub Põhja-Eestis. See saab alguse Lääne-Virumaal ja suubub Soome lahte. Jõe pikkus on 51 km ja valgala 810 km2. Purtse jõgi on üks Eesti kärestikurikkamaid jõgesid.Keskkonnaministeerium