Kalapüük

​Aasta parimaks keskkonnateoks nimetati Laeva jõe taaselustamise projekt 

Kalale!, 30. jaanuar 2019 22:00
Foto: Raul Mee
Keskkonnaminister Siim Kiisler kuulutas kolmapäeval toimunud galal välja möödunud aasta parimad keskkonda panustajad: 2018. aasta keskkonnateoks nimetati Laeva jõe taaselustamise ning tõugja ja tuura asustamise projekt; 2018. aasta kõige keskkonnasõbralikumaks ettevõtteks sai FreshGO OÜ keskkonnahoidliku e-kaubanduse eestvedamise eest.

„Aasta keskkonnateo ja ettevõtte konkursile on ka eelnevatel aastatel esitatud palju tublisid kandidaate, aga seekord oli neid kohe eriti palju. See annab selgesti märku sellest, et meid ümbritseva keskkonna hoidmine ja väärtustamine muutub meie kõigi igapäevaelus järjest olulisemaks,“ rõõmustas keskkonnaminister Siim Kiisler inimeste keskkonnateadlikkuse üle.

„Eriti suurt rõõmu teeb see, et kandidaate ei olnud mitte üksnes palju, vaid need olid ka üsna võrdväärselt tugevad. Seetõttu ei olnud neist võitjate välja selgitamine kergete killast ülesanne, ent väljavalitud võivad väga uhked olla, et nad on tõesti parimatest parimad,“ tunnustas keskkonnaminister aasta keskkonnateo ja keskkonnasõbraliku ettevõtte laureaate.

Laeva jõe alamjooksu taastamine LIFE’i Happyriveri projekti raames annab inimestele ja kaladele tagasi vahepeal inimtegevuse tulemusel rikutud kauni ja kalarikka jõe. Emajõe süsteemi tõugja asurkonna tugevdamiseks ja populatsiooni taastumisele kaasaaitamiseks asustati taasavatud Laeva jõkke üle 10 000 erinevas vanuses noore tõugja. Narva jõkke asustati 30 000 läänemere tuura isendit, et see ikooniline ja majesteetlik kala oleks tulevikus Narva jões ja Läänemeres jälle tavaline.

Kunagises kraavide rajamisega hävitatud heas kalajões oli voolav vesi katkestatud ja looduslik säng osaliselt täis settinud. Pärast setete eemaldamist ja Emajõega ühenduse taastamist sündis uuesti 8 kilomeetrit looklevat jõge. Kalade hea seisundi hoidmiseks puhastati võsast üle 10 hektari kaladele koelmuteks sobivaid luhtasid. Emajõe vanajõgede taastamisega koos on positiivne mõju kalastikule ja kogu ökosüsteemile väga ulatuslik.

Aasta keskkonnateo võitja sai preemiaks 5000 eurot, aasta keskkonnasõbraliku ettevõtte üldvõitja saab keskkonnainvesteeringute keskuse toel 35 000 euro ulatuses toetada oma ettevõtte edasist keskkonnasõbralikkust.

Lisaks üldvõitjatele kuulutati välja rahva lemmikud, tunnustuse saajad ja keskkonnasõbraliku ettevõtte alamkategooriate võitjad.

Keskkonnatunnustuste konkursil on traditsiooniliselt olnud kandidaadid, kes on silma paistnud oma keskkonnasõbraliku käitumise ja loodushoidvate projektidega. Aasta keskkonnateo kandidaate oli sel aastal 22. Rahvahääletusega valiti neist 10 parimat, kes esitati võitja välja selgitamiseks hindamiskomisjonile. Aasta keskkonnasõbraliku ettevõtte tiitlile kandideeris 23 ettevõtet, kes esitasid kokku 25 ankeeti.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee