Üks Araabia meres elav koonusteo liik paiskab ohvri pihta halvava mürgiga täidetud astla. Foto: Panthermedia/Scanpix
Kalapüük
25. veebruar 2019, 22:00

​Mere-eluka mürk võib aidata arendada diabeediravimit

Teadlased on jõudnud selgusele, kuidas toimib meri-koonusteo mürgis sisalduv insuliin ja see viib meditsiini sammukese lähemale kiiremini toimiva insuliini loomisele, mis aitaks paremini vaos hoida suhkruhaigust

Väga mõõduka liikumisvõimega meri-koonusteod on evolutsiooni käigus arendanud täiuseni erinevad jahipidamisstrateegiad, vahendab ScienceDaily. Mõned kaladest toituvad liigid vabastavad ennast ümbritsevasse vette mürki. Kala alistub mürgis sisalduvale kiire toimega insuliinile, mis muudab jahisaagi liikumatuks. Tigu väljub oma kojast ja neelab alistatud kalakese tervelt alla.

USA Utah’ ülikooli meditsiini-instituudi teadlased on suutnud detailselt välja selgitada, kuidas koonusteo insuliinieritus toimib. Nende kinnitusel aitab see teadmine sammu lähemale kiiresti toimiva insuliini loomisele. Uuringu tulemused ilmusid äsja väljaandes eLife.

„Need teod on arendanud välja strateegia, mille puhul jahisaaki lüüakse ja alistatakse kuni 200 erineva ainega, millest üks on insuliin,“ kirjutas uuringu juht ja biokeemia abiprofessor Helena Safavi-Hemami. „Isegi nüüd ja praegu õpime looduselt ja miljonitelt aastalt evolutsioonilt midagi harukordset.“