Kalapüük

​Läänemere tursa populatsioon on ohus: keskkonnaühendused nõuavad püügi peatamist 

Kalale!, 22. aprill 2019 21:00
Foto: Pixabay
Aprillis tulid rahvusvahelised kalateadlased välja uuringuraportiga, mille järgi on Läänemere tursa seisund väga kriitiline.

Rahvusvahelise mereuurimise nõukogu (ICES) raport avaldati 5. aprillil. ICES leidis, et Läänemere idapoolse tursa populatsioon on nii halvas seisus, et sel on võimatu end looduslikul viisil taastada. Raportis toodi välja, et kui isegi tursapüük täielikult peatada jääb populatsiooni seisund endiselt kriitiliseks.

Keskkonna vabaühendused Coalition Clean Baltic, Deutsche Umwelthlife, Oceana, Our Fish, WWF ja ELF kirjutasid kaladnusvaldkonna eest vastutavatele ministritele pöördumise, et ministrid kriitilisele olukorrale kohe reageeriksid ja tursapüügi peataksid.

„ICESi uus raport, üheskoos andmetega eelmise aasta Läänemere traalipüügi statistikast, loob šokeeriva pildi - Läänemere tursa arvukus on kukkunud ohtlikult madalale tasemele. Läänemeremaade kalandusvaldkonna eest vastutavad ministrid ja Euroopa komisjon on kohustatud kohe vastu võtma kriisimeetmed ning sulgema tursapüügi. Vastasel juhul lasub meil vastutus Läänemere tursa majandusliku väljasuremise ees,” ütlesid keskkonnaühenduste esindajad.

Tavapärases protsessis tuleva aasta Läänemere püügimahtude kinnitamisel esitab ICES soovituse kõigi majanduslikult oluliste kalaliikide kohta 29. maiks. Sellest tulenevalt otsustavad Euroopa liidu kalanduse eest vastutavad ministrid lubatud riiklikud püügimahud oktoobris ning kõik muud otsused võetakse vastu Euroopa liidu põllumajanduse ja kalanduse nõukogu kohtumisel.

„Tursapüük on juba alanud ning lähenemas on tursa kudemisperiood maist augustini. Kõik võimalikud meetmed tuleb kasutusele võtta, et kaitsta olemasolevat populatsiooni - tursapüük tuleks kohe peatada,“ kirjutasid oma pöördumises keskkonnaühenduste esindajad.

Kui me jääme hetkel ootama tavapärase poliitilise protsessi kulgemist, siis me võime sama hästi öelda läänemere tursale hüvasti. Sel ajal, kui meie ootame, on traalipüügilaevad juba merel, et algaval kudemishooajal viimanegi tursk oma nooti püüda. Lisaks sellele on aina rohkem alamõõdulist turska, keda ähvardab üle parda heitmine.

Euroopa liidu ühine kalanduspoliitika (ÜKP) pakub lahenduse, andes juhendi, kuidas tegeleda sellise tõsise ohuga merekeskkonnale. ÜKP artiklid 12 ja 13 kohustavad Euroopa nõukogu ja liikmesriike alustama kriisimeetmeid. Keskkonnakaitse ühendused kirjutasid 11. aprillil kõigile Läänemeremaade kalanduse valdkonna eest vastutavatele ministritele avaliku kirja, kutsudes neid alustama kriisimeetmed riiklikul tasandil.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee