Ilm

Uued loomad kolivad sisse: varsti hakkab Eestis lammutama pesukaru (2)

Rainer Kerge, 14. september 2019 00:01
AGA MULLE? „Tuli juurde ja nurus süüa. Inimesed andsidki, sest ta oli nii nunnu. Tegid just seda, mida teha ei või,“ sõnab foto kommentaariks Hendrik Relve. Rännumees pildistas härdalt hambaalust paluvat pesukaru 2014. aastal Costa Rical.Foto: Hendrik Relve

„Oma kodumaal Ameerikas on pesukaru ammu linnades suureks nuhtluseks. Ta on kohutavalt manipuleerimisvõimeliste varvastega osav ronija. Mööda vihmaveetoru läheb kõrghoone katuselegi, sahvriaknast sisenemisest rääkimata. Suudab avada isegi lukus prügikonteineri ja teeb puhta vuugi,“ räägib Mati Kaal, zooloog ja kauaaegne Tallinna loomaaia direktor.

Kuidas loomaliigid uutele territooriumidele jõuavad? Ühe variandina nad lihtsalt satuvad oma retkedel aladele, kuhu tee pole varem viinud, ja seavad end seal sisse. Meie elame siin sõna otseses mõttes uuel maal, sest suur osa Eestist oli veel 11 000 aastat tagasi vee all. Nii et paljud lähiümbruses levinud liigid ei ole veel siia sattunud. Šaakalgi pole mingi jultunud sissetungija, kes kolis nahaalselt elama jääajajärgselt lõplikult välja kujunenud ja valmis loomastikuga Eestisse. Ei, ta lihtsalt jõudis lõpuks pärale.

Teiseks võib uute liikide saabumist (ja mõnede nii-öelda vanade liikide hääbumist) kiirendada territooriumil valitsevate tingimuste muutumine. Näiteks metssiga hakkas üle hulga aja taas Eestis tuhnima napilt 100 aastat tagasi – kui siinsed temperatuurid olid soojenenud talle sobivaiks ja hunte liikus vähem. Praegu hoogu koguv kliimamuutus avab lähematel aastakümnetel Eesti uksed tervele reale liikidele, kes seni oma nina külma kartuses näiteks Kesk-Euroopast kaugemale pole pistnud.

Samal teemal

24.09.2019
Inetust pardipojast kauniks luigeks: ebardiks tembeldatud kihnu maalammas taastab oma au
20.09.2019
VIDEO | Nahaalsed rebased näppavad inimestelt torte ja varjupaiga koertelt krõbinaid!
16.08.2019
MAIAS LOOMAKE: suupistet jahtinud pesukaru jäi keskkooli müügiautomaati kinni
14.08.2019
Loomad trügivad linna ja lõppu sellel ei paista

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee