Loomad

VIDEO JA FOTOD | Mõmmik Proša jõudis tagasi koju! (4)

Toimetas Triinu Laan, 13. november 2019 16:02
Foto: Tallinna Loomaaed
Augustis Valga lähedal kinni püütud Pihkva oblastist pärit noor isakaru Proša jõudis täna tagasi Tveri oblasti Keskmetsavööndi looduskaitseala lähedal asuvasse orvuks jäänud karude rehabiliteerimiskeskusesse Venemaal.

Proša teekond algas teisipäeva ennelõunal ja kestis kokku enam kui 24 tundi. Karule tulid järele vabaühenduse “Orphan Bear Rescue Center” eestvedajad Sergei ja Jekaterina Pažetnovid.

Samal teemal

„Meie eesmärgiks on karu võimalikult kiiresti Toropetsi kohale sõidutada. Venemaale jõudes tuleb Prošal esmalt viibida teatud aeg karantiinis ning kui ta on karude rehabilitatsioonikeskuses talveune üle elanud, lastakse ta kevadel loodusesse. Augustis oli esialgne lootus lasta karu Komimaa loodusesse, kuid paraku võttis riikidevaheline paberimajandus oodatust kauem aega ning praeguse lume ja miinuskraadidega karusid loodusesse iseseisva elu peale lasta ei saa. Seega jääb täpne taasasustamise koha paikapanemine järgmise aasta kevadesse. On võimalik, et karule paigaldatakse ka raadiokaelus,“ kommenteeris Proša edasist saatust Sergei Pažetnov loomaaiale.

“Karu transpordi organiseerimine osutus keerukamaks kui algul arvasime, sest karu oli ju “illegaalselt” dokumentideta Eesti riiki sisenenud. Siiski sai mõlema riigi ametkondade mõistva suhtumise tõttu kõik lahendatud ja ebatraditsioonilisest situatsioonist tekkinud tõkked ületatud ning Proša on tagasi kodumaal. See on olnud päris tore koostöö,"ütles loomaaia direktor Tiit Maran.

Aeg-ajalt on küsitud, miks loomaaed Prošat endale ei jätnud. "Sellel on kaks põhjust: loomaaed reeglina ei võta oma kollektsiooni loodusest pärit loomi ja teiseks ei ole meil võimalik pakkuda pruunkarule sobivat elupaika," selgitas Maran. 

"Saime karule pakkuda vaid ajutist peatuspaika. Metsloomade rehabiliteerimise süsteem on Eestis alles väljaarendamisel. Kui võimalik, siis loomaaed proovib sellistel juhtudel ka tulevikus aidata. Isiklikult oli mul meeldiv kohtuda Sergei Pažetnoviga, kes on Venemaa ühe tuntuma karu-uurija Valentin Pažetnovi poeg ja jätkab oma isa eelmise sajandi üheksakümnendatel alustatud karude rehabiliteerimiskeskuse tööd. Sellel aastal on nad rehabiliteerinud enam kui 15 karu.” rääkis loomaaia direktor.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee