Ilm
Mida näitavad Metsavana ja Pärnumaa ilmatarga seapõrnad?

ILMATARGAD ENNUSTAVAD: kas jõulud tulevad paksu lumega või porimülkas? 

Kristjan Väli, 1. detsember 2019 22:41
Foto: Aldo Luud

Pärnumaa ilmatark Ilmar Tiismaa ütleb, et novembris kütitud metssea põrn näitavat erakordselt külma talve. Küll aga ei ole veel selge, millal talv kohale jõuab – kas enne või pärast jõulusid ja aastavahetust. Mida arvavad teised ilmatargad?

Paljudele eestlastele meelepärane jõuluilm on lumerohke ja mõõdukalt jahe. Ikka nii, et jõululauas särisevat verivorsti süües poeb südamesse mõnusalt õdus tunne. Selline  talvevõlumaa on siinmail juba aastaid olnud lootusetu soovunelm, mis ei näikse kunagi täide minevat.

Pärnumaa ilmatark Ilmar Tiismaa on ilma prognoosimiseks kasutanud metsseapõrna. Ja nii juba aastaid. Põrna välimus ja suurus näitavat üsna täpselt, milline ilm on. Kui Tiismaa tänavu oktoobris tuttava jahimehe käest kaks põrna uudistamiseks sai, oli ta üsna üllatunud. Talve nagu ei tulekski. Novembri viimastel päevadel tõi jahimees talle aga vanema metsseakuldi põrna. „See oli kolm ja pool sentimeetrit paks, mis tähendab väga karmi talve. Isegi 30 kraadi võib külma tulla,“ lausub ilmatark. Ta lisab, et kõige täpsema tulemuse annab seapõrn vahetult enne jõule, aga praeguse seisuga peaks ikka käre pakane tulema. Tiismaa sõnul on nüüd küsimus selles, millal talv kohale jõuab. On võimalik, et jõuluajal on lumi maas, mida Tiismaa siiski ülemäära tõenäoliseks ei pea – pigem on selline kerge lumevaip. „Loodame, et mitte ülemäära paks,“ muheleb ilmatark. 

Samal teemal

05.01.2020
SOE TALV: kasvada mühavad nii raps kui rukis ja metsa saab seenele minna!
05.01.2020
ILMATARGAD ENNUSTAVAD: millal tuleb lõpuks lumi maha? Mida näitab Metsavana sipelgapesa?
04.12.2019
PAKASEPAANIKA! Vene ilmaportaal lajatab: aastalõpul tuleb lõdiseda ligi 30kraadises külmas

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee