Ilm

ILMATARGAD ENNUSTAVAD: millal tuleb lõpuks lumi maha? Mida näitab Metsavana sipelgapesa? (5)

Kristjan Väli, 5. jaanuar 2020 21:40
METSAVANA: Arvo Saidla ütleb, et niipea pole mõtet talve oodata. Foto: Õhtuleht

„Aastate jooksul, kui olen loodust jälginud, ei ole kunagi sipelgapesa nii kõrge olnud. Ka õhuaugud on tavatult kõrgel. Mis tähendab, et lund peaks üksjagu tulema,“ ütleb Raplamaa ilmatark Arvo Saidla. Küll aga on selge, et talveilma tuleb veel oodata. 

Raplamaa ilmavaatleja Arvo Saidla, keda laiem avalikkus teab kui Metsavana, on kindel: lähiaja ilm on heitlik – kohati tuuline, tuleb lörtsi ja vihma. Paksu lund pole mõtet niipea oodata. Püsivad külmakraadid tulevad jaanuari teises pooles, paksem lumi veebruari keskpaigas. Saidla tunnistab, et loodus on soojemapoolsest ilmast praegu veidi segaduses: rohi on kohati roheline, pajuurb on suur kui pöidlaots ja sinilill õitseb. Ka õunapuupungad on sellised, justkui oleks kätte jõudnud kevad.

Kuid loodusega pole hullusti: aastakümneid ilmavaatlemisega tegelnud Metsavana mäletab, et säärane talv oli ka kümmekond aastat tagasi. „Asi on selles, et atmosfäärikihid on üsna segamini,“ põhjendab ta, miks pole talv siinmail seniajani võimust võtnud. Metsavana sõnul hakkab ilm jahenema jaanuari keskel ja enne seda pole suurt muutust loota. „Hiljemalt 20. jaanuari paiku peaks olema püsivad külmakraadid ja lumekirme maas,“ usub ilmavaatleja. Seejuures möönab ta, et suuremat lund niipea ei tule. Ka külmakraadid jäävad tema hinnangul kümmekonna juurde. 

Samal teemal

19.03.2021
ÕL ARHIIV | Ilmatarkade taaskohtumine! Voodisse naelutatud Ilmar Tiismaa embas head sõpra Metsavana
05.01.2020
SOE TALV: kasvada mühavad nii raps kui rukis ja metsa saab seenele minna!
01.12.2019
ILMATARGAD ENNUSTAVAD: kas jõulud tulevad paksu lumega või porimülkas?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee