Loomad

RÕÕMUSTADA VÕI MURETSEDA? Gepardid naasevad India džunglitesse (3)

Toimetas Greete Kõrvits, 28. jaanuar 2020 19:16
Vahvad mürakarud-gepardid pildil võivad küll üritada Indias uut elu alustada, kuid looduseksperdid ei ole kindlad, et see õnnestub.Foto: SWNS/Scanpix
India kohus otsustas hiljuti lubada gepardite tagasitoomise riigi metsadesse. Viimased 70 aastat pole nobedat kaslast seal metsikus looduses näha olnud – inimloom küttis gepardipopulatsiooni paraku olematuks.

Gepard on ohustatud liik, keda on alles kusagil 7100 isendit, kirjutab BBC.  Peamiselt elavad nad teatavasti Aafrikas. Aasia gepardeid on kahjuks alles vaid 50 ringis ning leiab neid vaid Iraanist. Kunagi möllas see kiire ja tugev elukas kogu Indias.

Samal teemal

India ülemkohus andis loa katseks gepardid Indiasse tagasi tuua. Selle eesmärk on kõigepealt üldse veenduda, kas uhke kaslane suudab Indias (taas)kohaneda. Seega pole suureks fanfaaride rõõmutuututamiseks veel põhjust.

Ning endiselt pole lahendatud küsimuse teine pool, inimene. Gepardid surid Indias välja küttimise tõttu, peamiselt olid nad pinnuks silmas karjakasvatajatele. Ka India looduseksperdid muretsevad: kui gepardeid hoida justkui mingis poolvabas-poolkinnises olukorras, kus nad tohivad ringi liikuda vaid väga piiratud maadel, pole see ikka päris sama, mis gepardi tagasi India metsikusse loodusesse toomine. Kui neil pole piisavalt suur eluala ega piisavalt liigirohke saakloomade valik, läheb olukord ruttu hapuks. Kiskjad hakkavad jälle kariloomi kimbutama ja konflikt inimesega on vältimatu. Nad toovad esile näite minevikust: 1950ndatel tõi India Chandraprabha looduskaitsealale lõvid, samuti riigist kadunud loomaliigi, kuid salakütid nottisid loomade kuningad seejärel viimseni maha.

Samal teemal

11.03.2020
MILLINE KAOTUS! Salakütid tapsid valge kaelkirjaku ja tema poja, maailmas jäi neid alles vaid üks
12.11.2019
VIDEO | NUNNU! Väljasurnuks peetud loomake sattus looduskaamera kaadrisse
03.10.2019
SALAKÜTTIDE OHVER: jõest leiti 70 kuulihaavaga haruldase pügmee-elevandi surnukeha
05.07.2019
Hundiekspert: Pärnu jõest päästetud hundi kadumise taga on tõenäoliselt salakütt