Anoolis-sisalik - võimeline kiiresti kohanduma uute oludega. Foto: Pixabay
Margo Pajuste 11. märts 2020 18:58
Metalltarade, betoonseinte ja asfaltkattega linnamaastikul elavatel sisalikel areneb kiiresti välja märksa parem soojustaluvus kui nende metsikutel liigikaaslastel, selgub St. Louisi Washingtoni ülikooli ja Los Angelese ülikooli värsketest uuringutest.

"Linnas puutuvad sisalikud kokku kõrgema temperatuuriga," ütleb bioloog Kristin Winchell Losose kunsti ja teaduste laboratooriumi järeldoktorantuurist. "Leidsime, et nad suudavad säilitada oma toimimist keskmiselt umbes 0,82 °C kõrgemal temperatuuril populatsiooni keskmisest.“

Selle uuringu üks anoolis-sisalike asurkond toimetas temperatuuril üle 40 °C. See on pisikese, ilma sabata 5 cm pikkuse looma jaoks kõrge kuumus.

Kõrge temperatuuriga kohandumine on veelgi huvitavam, kuna näib, et seda saavad kasutada ainult linnas kasvavad sisalikud.

Oma eelmises töös näitas Winchell, et linnasisalikel on välja kujunenud pikemad jäsemed ja suuremad „peopesad“. Mõlemad omadused võimaldavad neil linnaelupaikadest tõhusamalt ja kiiremini hakkama saada, lubades neil ronida üles siledatest, värvitud seintest.

Winchell ja tema meeskond uurisid 150 sisalikku neljas Puerto Rico omavalitsuses, sealhulgas pealinnas San Juanis.